Nadčasová adaptace Romeo a Julie

Recenze Simona Krchová | 12. ledna 2022

Jsou to dvě úplně odlišné rasy, ale oběma jde o jedno. O čest a území. West Side Story – příběh o rivalitě dvou gangů a vášnivé lásce.

Píše se rok 1957. V prostředí New York City žijí dva znepřátelené gangy. Tryskáči a Žraloci. Tryskáči jsou mladí bílí hoši, kteří v New York City vyrostli. Všichni se jich bojí. Stačí, když jdou po ulici, každý jim hned uhne. Nezajímá je jestli jede nějaké auto, prostě vběhnou do silnice. Vlezou do obchodu a vezmou si co chtějí, aniž by zaplatili. Nikdo proti nim nic nezmůže, ani policie. Tryskáče založil Tony a Riff. Přidali se k nim Arab, Dýzl, Prcek a mnoho dalších. Jejich práce tkví v tom, aby mohli někoho zmlátit, neberou si servítky. Tito  kluci  nemají co ztratit. Vlastně mají. Jde jim o jejich území, které začali osidlovat Portorikánci. Naproti nim stojí gang Žraloci, který vede mladý portorikánec Bernardo. A tak jsou tito dva gangy neustále na nože, a to doslova.

Tohle napětí nemůže trvat věčně a po jedné potyčce se Tryskáči rozhodnou, že vyzvou Žraloky k boji o území. Večer na tancovačce pro mládež se s nimi chtějí domluvit. A tady do děje vstupuje náš Romeo (Tony) a naše Julie (Maria). Oba se do sebe bezhlavě zamilují. Problém je v tom, že Maria je Bernardovo mladší sestra, a tak je nemyslitelné, že by mohla chodit s bývalým členem Tryskáčů. Ale srdci neporučíš.

Když nastane den D, tedy boj o území, vyšle Maria Tonyho ať přemluví Tryskáče, aby nebojovali se Žraloky. Tony jí slíbí že se pokusí tento nesmyslný boj zastavit, že si promluví s Bernardem i Riffem, ale ti k sobě cítí takovou nenávist, že ani Tonyho nevyslechnou. A tak rvačka začíná. A jak to celé skončí? Kdo vyhraje území? Tryskáči nebo Žraloci? Jak to dopadne s Tonym a Mariou?  Budou moc žít spolu? Budete překvapeni.

Vynikající knižní adaptace broadwayského muzikálu West Side Story v režii Stevena Spielberga, který teď promítají v kině. Autor knihy Irving Shulman si poradil s příběhem s grácií, přesto bych přidala ještě dalších sto stran. Přeci jen film trvá 156 minut a knížka má pouze 184 stran. A jak to tak bývá, i zde se knižní zpracování trochu liší od filmového děje. Každopádně knížku si ráda přečtu ještě několikrát a film shlédnu klidně znovu.

 

Autorka recenze: Simona Krchová

 

Irving Shulman
239 Kč