Nejtěžší rozhodnutí v životě

Recenze Markéta Pospíšilová | 8. ledna 2022

Co všechno jste ochotni riskovat pro záchranu svého dítěte? Vzdali byste se ho s myšlenkou, že děláte to pravé, aby se mělo lépe. Postavíte jeho štěstí před to své?

 

Je rok 1953, Jean Luce se svou manželkou Charlotte, původem oba francouzi, nyní žijí v Kalifornii i s jejich synem Samem. Zpřetrhali veškeré staré kontakty, mluví pouze anglicky a ze všech sil se snaží zapomenout na těžkou kapitolu z jejich života v okupované Francii.

Bohužel, ale jednoho dne se u jejich prahu objeví policie a odvede si Jean Luca k výslechu. Je obviněn z únosu Samuela, který není jeho skutečný syn.

Kniha nás v příběhu hodí zpět do března roku 1944. Charlotte pracuje v nemocnici pro Němce a Jean Luce je dělníkem na nádraží. Kvůli jeho profesi se dostane až do stanice Drancy, jenž je přestupní stanicí pro mnoho Židů, kteří v dobytčácích míří na jistou smrt do Osvětimi. Jean Luce cítí potřebu něco podniknout a zabránit tak dalšímu převozu nebohých lidí. Pokusí se vykolejit vlak, ale nešťastnou náhodou mu vyklouzne páčidlo z ruky, tváří mu projede ostrá bolest, jako by mu ji rozřízl nůž. Chytí se za rozseklou kůži a přes ruce mu crčí krev. Pak následuje rána do hlavy a někdo ho táhne z kolejiště pryč.

Jean Luce se probudí v nemocnici, kde Charlotte pracuje jako pomocná sestra. Jean Luce jí je naprosto okouzlen a je rozhodnut se s ní vídat i po jeho propuštění. V nemocnici ho však navštíví inspektor se spoustou dotazů ohledně situace s kolejnicí a Jean Luce musí lhát a vysvětlovat že pouze dotahoval šrouby. To se mu podaří a smí na nádraží pracovat dál.

V knize se rozvíjí další příběh a to o židovském páru Sarah a Davidovi, kteří jsou již na seznamu k deportaci. Sarah je těhotná a za pár dnů ma porodit. Skrývají se v úkrytu ve svém domě, kde také Sarah pouze za pomoci svého manžela porodí syna Samuela. Díky přátelům se přesunou do jiného domu, který Němci již prohledávali a tudíž se zdá jako bezpečný. Bohužel, když Němci přijdou znovu, malý Samuel v úkrytu zapláče a tím jsou odhaleni. Jsou odvedeni a dostanou se na nádraží v Drancy. V jednu chvíli tam vypukne zmatek, vlak opravdu vykolejil, je nutné aby všichni Židé vystoupili a přestoupili na jiný. V tu chvíli Sarah popadne veškeré své odhodlání a syna podává místnímu pracovníkovi Jean Lucovi s prosbou, aby ho ochránil.

Jean Luce schová dítě pod košili a utíká. Protože neví kam jít a všechny jeho myšlenky patří Charlotte, vydává se za ní. Rozhodnou se dítě zachránit, riskovat vlastní životy a pokusit se o nebezpečný útěk do Španělska přes Pyreneje a poté dál do Ameriky.

Po 9 letech se dozvídají, že David a Sarah Osvětim přežili a své dítě po celou dobu hledali a chtějí ho zpět. Jsou přece jeho praví rodiče. Kdo tedy má právo na dítě a ptá se někdo na názor Samuela? Chce zůstat v Americe nebo chce poznat svou skutečnou rodinu? Jaké to je, se po tolika letech dozvědět, že vaše dítě žije. Či naopak, jak hrozné může být se po letech dozvědět, že dítě které vychováváte a milujete již nesmíte nikdy více vidět.

Úžasná kniha, plná citu a emocí. Autorka svým vyprávěním vás vrhne do děje, jako byste byli jeho součástí. Ocitáte se v roli Jean Luca a Charlotte, utíkáte přes Pyreneje a zamilováváte se do dítěte, které není vaše. S otočením stránky pláčete pro 9 ztracených let bez syna. Dokážete se lehce vcítit do každé osoby z příběhu a neustále přemýšlíte, kde je ta pravda…

 

Markéta Pospíšilová

 

 

 

Ruth Druart
359 Kč