První krev aneb Jak to všechno začalo

Recenze Andrea Simoglu | 6. ledna 2022

Pojďte se vypravit proti proudu času a dozvědět se, jak vlastně začala jedna z nejúspěšnějších sérií detektivek současné doby! První krev, prequel série Případy Kim Stoneové, vás zavede na úplný začátek.

Ještě když jsem knihu začínala číst, slibovala jsem si od ní další pokračování série. Už po pár řádcích mi ale něco nesedělo, chronologicky nezapadalo. Teprve pak jsem se dozvěděla, že První krev je prequel, tedy kniha, jež v dějové chronologii příběhu předchází všem dříve vydaným dílům téhle série. Vypravíme se tak zpátky v čase, na samotný počátek vzniku týmu naší oblíbené šéfinspektorky Kim a jejích kolegů.

Nový tým, první mrtvola

Najednou se s Kim ocitáme na úplném počátku, před halesowenskou policejní stanicí, kam byla přidělena. Za chvíli se má setkat se svým již druhým šéfem za posledních 14 dní. Šéfinspektor Woodward jí následně představí členy jejího týmu: Bryanta, Dawsona a Stacey. Každý z nich je úplně jiný, je silný v jiné oblasti a vyniká v jiných činnostech.

Bryant, klidný a důstojný starší detektiv, se hned stane pravou rukou a parťákem samotné Kim. Skvěle doplňuje její odměřenost a ne zrovna vytříbenou schopnost jednat s lidmi. Království Stacey je zase počítač a všechny možné informace, které se v něm dokáží najít. Její silnou stránkou není pátrání v terénu, nýbrž na síti. Moc toho nenamluví, ale tím, jak je vždy zapálená do toho, čemu se právě věnuje, nám už od počátku připomíná samotnou Kim. A Dawson? Nenapravitelný záletník, frajírek s ambicemi velet všemu a všem, bez pokory a soudnosti, jehož charakter se časem vytříbí, jak vědí všichni, kteří tuhle sérii alespoň z části znají.

 Kim si už od prvních stránek chrání svou tvrdou slupku. Pověst chladné a společensky neobratné ženy bez emocí naplňuje při každé příležitosti. Na druhou stranu jsme schopni z její povahy hned od počátku vyčíst, že je nesmírně citlivá, spravedlivá a férová. Dokonalý není vůbec nikdo, zato Kim má obrovskou vnitřní sílu, houževnatost a přirozený temperament. Myslím, že nejde si ji nezamilovat, ať už tuhle sérii čtete od počátku nebo od konce.

Na svůj první společný případ tenhle tým rozhodně nečeká nijak dlouho. Nález mrtvoly byl ohlášen hned v první den jejich společného působení: na první pohled mladý a ničím nezajímavý muž, jemuž byly končetiny přibity hřebíkem k zemi, hlava byla oddělena od těla, a kterému byly nad to všechno navíc znetvořeny genitálie. Pro všechny čtyři členy nově vzniklého týmu to znamená vrhnout se do práce. Netrvá jim nijak dlouho odkrýt trpký svět zneužívaných dětí a pedofilů. A mrtvých pomalu přibývá…

Zpátky na začátek

Vy, kdo stejně jako já čekáte další navazující díl série, neberte První krev a návrat na začátek celého příběhu jako prohru. Tahle kniha si jednak drží laťku svých kvalit stejně tak vysoko, jako ostatní díla Angely Marsonsové, ale především je tenhle náhled do minulosti docela osvěžující. Nejenom, že máte trumf v rukávu v podobě poznání toho, jak se všechno bude dál vyvíjet, čím vším si tahle sympatická čtyřka bude muset projít, ale navíc se před vámi otevírá příležitost poznat, jací byli kdysi. Nostalgicky si zavzpomínáte a připomenete si všechno, co vás na knihách Angely Marsonsové tolik bavilo.

 

Autorka recenze: Andrea Simoglu

Angela Marsonsová
299 Kč