Dopisy od mrtvého

Recenze Alexandra Snitilá | 26. listopadu 2021

Každý z nás v životě ztratí lásku stejně tak jako hrdinka Nadia. Někteří z nás se rozejdou, už se nemají rádi jako dříve, nebo si nerozumí- důvodů je spousta. V tomto příběhu se nejedná o nic takového. Nadiin milovaný muž je vážně nemocný.

A co Nadia? Co bude až přijde den, kdy její muž odejde? Jak pokračovat dál? Je pro ni vůbec možné jít dál? A co by si přál její manžel Adrian?

Na knížku jsem narazila, když jsem projížděla knižní klub a uvažovala, čím si tento měsíc udělám radost. Kniha Domek u jezera mě zaujala jak svou obálkou, tak i názvem. Nevydržela jsem a hned jsem přečetla ukázku.

Už při první kapitole jsem měla husí kůži. Hned na začátku knihy se dozvídáme, že Nadiin manžel Adrian je v nemocnici a léčí se s rakovinou. Je to jednačtyřicetiletý spisovatel a jeho posledním dílem má být psaní pro Nadiu, aby ji pomohl i v čase, kdy už tady nebude. To pomyšlení je pro něj bolestivé. Uvědomuje si, že když podlehne nemoci, on bude ten, co odejde a jeho Nadia tady zůstane.

První část knihy popisuje krásný a plnohodnotný vztah Nadi a Adriana. V jejich vztahu nechybí láska, pochopení, fyzické spojení, vášeň. Žijí spolu 10 let a jsou spolu šťastni. Avšak Adrian má své tajnosti, své malé lži, své pochybnosti. Starosti, které si nechává pro sebe. Možná se můžete ptát, proč něco tají své ženě. Chrání ji. Chrání ji před sebou samotnou, před její milující a pečující povahou. Nadia je zdravotní sestra, je to žena, která by pro své blízké udělala cokoliv, věnovala jim celou svou pozornost a zapomínala přitom na sebe. A o to těžší to pro Adriana je.

Po krásné dovolené v Paříži vychází pravda najevo. Musím se přiznat, během následujících kapitolách ukápla ne jedna slza. Dojdeme do fáze, kdy Adrian prohraje boj a umírá.

Nadia se cítí zdrceně, přišla o lásku svého života a neví, jak se s tím vyrovnat. Je bez sil, vrávorá mezi vyrovnáním se se ztrátou a svým životem. Je ve fázi, kdy se musí vzchopit a znovu žít. Naštěstí jí v tom pomáhá její kamarádka Tess.

Rok po smrti Adriana se dají věci do pohybu. Svému kamarádovi přenechal část velkého pozemku, na kterém je chata a v dopise ho vyzval, aby tam zajel, a chvíli tam byl, trávil čas rybařením a užíval si klidného místa.

Avšak i Nadia se dočkala svého psaní a také Adriana poslechla a vydala se do přírody. Postupně se učí žít bez Adriana a opět nachází krasy každodenního života. Nadia opět kvete a vy při čtení kvetete s ní.

Kniha je hezky a jednoduše napsaná. Sem tam v knize zazní vulgární slůvko, ale i to do života patří. Vyvolala ve mě spoustu pocitů a to na knize oceňuji nejvíce.

Pokud máte rádi romantiku, tohle je kniha právě pro Vás! A pokud jste citlivky jako já, doporučuji balíček kapesníčků.

Jsem moc ráda, že jsem si ji koupila a už teď vím, že ji musím předat dál. (Protože je prostě skvělá!)

 

Alexandra Snitilá

Jasinda Wilderová
279 Kč