Marťan? Skvělý! Spasitel? Neuvěřitelný! Andy Weir opět poskočil o několik levelů výš!

Recenze Jana Vymětalíková | 20. listopadu 2021

U Andyho spousty lidí ví, že umí nastavit laťku velice vysoko. Však se o tom spousta z nás přesvědčila u jeho knihy Marťan, která se stala bestsellerem, a následovalo i její filmové zpracování. Ale Spasitel? Označení bestseller nese zcela právem!

Tohle je přesně ten typ knihy, který by se měl dostat do rukou každému z nás. Odhaluje problematiku dnešního světa, která je reálná a i uskutečnitelná, a vy čtete, čtete a čtete, a nenacházíte slov, protože, to je nemožné! Umíráte touhou po tom zjistit, jak to celé dopadne. A proč? Protože tenhle autor má představivost až tak děsivou, že budete přemýšlet nad tím, zda by to všechno přece jen jednoho dne nemohla být realita, ale zároveň se i smějete, protože humor je něco, co do lidského života patří, a co v této knize rozhodně nechybí. Andy Weir to ví moc dobře! A že se můžeme těšit na celovečerní film, to je snad jasné!

Představte si, že máte za úkol zachránit planetu Zemi. Sami. A nemáte tušení, co máte dělat… Nepovažuji se za žádnou super fanynku sci-fi žánru, ale tahle kniha mě dostala do kolen. Byla to opravdu změna od mých oblíbených románů a dobrodružných knih, protože naposledy jsem v knihovně z regálu sci-fi vytáhla právě Marťana. Pro fanoušky sci-fi žánru, fyziky, biologie, astronomie či fyziky bude tahle kniha stát na první příčce jejich oblíbených knih, a rozhodně by žádnému fanouškovi sci-fi žánru neměla chybět v knihovně, protože pro tyhle fanoušky je jako stvořená!

 Chvílemi bylo až děsivé Spasitele číst, protože celou dobu knihu čtete v představě, že všechno, o čem autor v knize píše, by jednoho brzkého, krásného a slunného dne mohla být krutá realita. Inspiroval se dnešním světem a jeho vývojem, a to je skvělé, protože v knize poukázal na problematiku toho, jak dnes lidé žijí a kam celý tento životní proces do budoucna směřuje. A to je hlavní důvod, proč se do knihy tak začtete, a nebudete ji chtít dát z rukou za žádnou cenu pryč! Celý příběh Vám rozproudí tok myšlenek, pocitů a fantazie, a Vy ho už zkrátka nijak nezastavíte. Meziplanetární dobrodružství (nebo spíš mezisoustavní?) je zkrátka téma, kde se fantazii meze nekladou, a to autor dobře věděl. Hlavní hrdina cestuje vesmírem. Sám. Celou věčnost. A nemá nejmenší tušení, proč je ve vesmíru a co je vlastně vůbec jeho hlavním úkolem. Trochu smůla, že? Probudit se jednoho dne a zjistit, že si nepamatujete vůbec nic. Ani to, jak se jmenujete, jestli máte děti, zda jste rozvedený, odkud jste a vůbec kdo jste! S postupem knihy poznáváte hlavního hrdinu Grace stejně tak, jako on znovupoznává sám sebe. Příběh se odehrává jak v minulosti, tak v současnosti, a čtenáři tak pomalu, ale jistě zjišťují všechna fakta, nejen o Graceově životě, a nacházejí souvislosti. Čtenáři zjistí, že Grace nebyl takový hrdina, jak se na první pohled zdá, a že na vesmírné lodi jménem Poslední šance není z důvodu, ze kterého si myslíte, že tam je (i když se v prvních chvílích může zdát, že je to naprosto jasné). Což je vlastně velmi realistické, protože kdo by se chtěl dobrovolně zúčastnit mise, ze které není návratu? V dnešním světě nejspíš nikdo z nás.

 Je neuvěřitelné, jak do sebe v průběhu knihy všechno zapadá, jelikož příběh je tak zamotaný a propletený tolika opravdovými informacemi, že čtenáři musí stále dávat dobrý pozor! Dále čtenáři na knize ocení zcela jistě i fakt, že opravdové přátelství vážně nezná hranic. Hlavní hrdina je obyčejný chlapík, který je úplně normální člověk. Dělá také spoustu chyb, jako každý normální člověk. A velice rád vtipkuje a využívá sarkasmus! A to způsobem, který Vás donutí se opravdu od srdce zasmát i v těch pasážích knihy, které se nesou ve zcela jiném duchu. A když Grace naváže nové přátelství, opravdové přátelství, dokáže ho to od základů úplně změnit. A to je přesně ono! To, jak přátelství autor v knize vyzdvihnul, to je ohromné! Grace najde nejlepšího přítele Rockyho, který mu poskytne nejen pomocnou ruku, ale také spoustu informací a podporu, kterou by po nekončícím putování vesmírem ocenil snad každý, a se kterým se rozhodne zachránit v podstatě celý svět.

Co bylo ale asi snad nejúžasnější na celé knize? Zcela jistě fakt, že si už v půlce knihy myslíte, že zcela jistě víte, jak celá kniha nakonec dopadne. Ale věřte mi, až do úplně poslední kapitoly budete úplně mimo! Autor celý příběh tak zamotal, že budete neustále z něčeho překvapeni. Opravdu. Chvíli to vypadá, že Grace zemře, pak, že bude zase žít, pak, že se vrátí domů, pak, že se domů zase nevrátí. Matoucí, že ano? Ale chytré a brilantní! No, a kde je vlastně pravda? Jak vůbec to celé meziplanetární cestování tedy skončí? No, vskutku budete překvapeni, to ano.  A po dočtení poslední kapitoly knihy zjistíte, že to, jak kniha končí, je vskutku opravdu neuvěřitelné, dojemné a nakonec i docela realistické, a zavřete ji se zvláštním pocitem v srdci.

Spasitel Vás poznamená na celý život, tomu věřte, ať už si to přejete, nebo ne, a na svět už nebudete nahlížet tak, jak jste na něj nahlíželi doposud.

 

Jana Vymětalíková

Andy Weir
399 Kč