Křest povídkové sbírky Všechny barvy duhy!

Setkání s autory Knižní klub | 9. listopadu 2021

Srdečně vás zveme na křest povídkové sbírky Všechny barvy duhy. Křest se uskuteční v úterý 16. listopadu od 17:00 v Paláci knih Luxor, kavárna 1. patro, Václavské nám. 41, Praha 1. Knihu pokřtí redaktorka Jana Balharová duhovými třpytkami!

Jedenáct českých autorů, jedenáct young adult povídek o odvaze, přátelství, prvních láskách i síle a odhodlání být skutečně sám sebou. Vedle známých YA autorů, jakými jsou Theo Addair nebo Alžběta Bílková, představí kniha i řadu debutantů.

Seznamte se s queer hrdiny, kteří hledají vlastní já, navazují komplikované a jedinečné vztahy a snaží se najít své místo ve společnosti, která je v určitých ohledech někdy přijímá, a jindy naopak diskriminuje. Povídky Lucie Zelinkové, Sam Xabyssus, Sáry Vůchové a dalších se věnují tématům homosexuality, bisexuality a coming outu, stejně jako nebinarity, transgender nebo asexuality...

Stejně jako má duha obrovské množství barev, i v této knize najdete pestrý výběr povídek: od temných přes hořkosladké až po sladce zamilované.

Ukázka z knihy:

Když jsem Lenku doprovodil k bistru jejích rodičů a zamířil přes řeku zpátky domů, přemejšlel jsem o tom, co je se mnou špatně. Lenka se mi totiž fakt líbila. Rozuměli jsme si. Věděli jsme, kdy si ten druhej dělá srandu. Problém byl v tom, že představa žhavýho líbání mě nechávala ledově chladným.

Možná bych měl s Lenkou prostě chodit, dokud neucítím ten ohňostroj vášní, o kterým vyprávějí všechny zamilovaný písničky? Říká se přece, že bez práce nejsou koláče… Jenže to může trvat hrozně dlouho… A má bejt láska vůbec práce?

Litoval jsem, že na randění neexistuje žádnej manuál.

Věděl jsem jenom to, že bych si měl někoho najít. Protože tak to má bejt, že jo? V osmnácti se má randit. Objevovat vztahy. Mít sex.

Sex, sex, sex.

Nic jinýho se už ve škole ani neřešilo.

Kdo s kým.

Kdo s kým kde.

Kdo s kým kde a jak.

Zoufalí spolužáci se pokoušeli sbalit spolužačky, aby už si taky mohli odškrtnout položku „přijít o panictví ze svýho seznamu, hned vedle „udělat řidičák a „složit maturitu.

Dokonce i v hodinách biologie jsme probírali rozmnožování, a když David Attenborough v křoví pozoroval, jak se sameček snaží upoutat samičku svým pestrobarevným opeřením, napadlo mě, že jsem trochu jako on. Pozorovatel živočišnýho druhu, kterýmu tak úplně nerozumí.

Myslím, že si u mě nedostatku typickýho teenagerskýho chování všimla i máma, protože začala podezřele často říkat větu: „Je mi jedno, jestli si domů přivedeš holku, nebo kluka, hlavně buď šťastnej. Což od ní bylo skvělý. Co by za to jiní puberťáci dali.

Jenže co když si domů nepřivedu nikoho...?

                                                  (z povídky Radka Blažka Šťastně nezamilovanej)

Addair Theo, Bílková Alžběta, Xabyssus, Blažek Radek, Vůchová Sára, Pospíšilová Eva, Zelinková Lucie
279 Kč