Přichází Nadine Matheson s jejím mrazivým debutem

Recenze Kateřina Málková | 7. listopadu 2021

Pokud patříte stejně jako já mezi milovínky thrillerů a krimi románů, Nadine Matheson a její první román Krvavé skládanky, je kniha, která nesmí ve vaší domácí knihovničce chybět.

Londýn, jeho mrazivá atmosféra, a zároveň místo, které je autorce tak blízké a známé, vytváří společně s autorčiným umem příběh, který je originální, má oblíbenou zápletku a hlavně postavy, které jsou bravurně vykresleny, jsou plastické, reálné a nedávají Vám prostor přemýšlet nad Vašimi každodenními starostmi.

Krvavé skládanky Vás okamžitě vtáhnou do děje. Postavy si oblíbíte, a zároveň budete chtít, se o nich dozvídat víc a víc, což autorka postupně dávkuje tak přirozeně a reálně, že ve Vaší fantazii skutečně ožívají společně s jejích rodinným zázemím, radostmi i starostmi. Není těžké si najít své oblíbence, fandit jim a připadat si, že sledujete mnohodílný film, který postupně odkrývá obrovský potenciál.

Krvavé skládanky jsou totiž sice autorčiným prvním dílem, ale okamžitě začnete doufat, že tato série s inspektrokou Anjelicou Henleyovou bude pokračovat, a to jednoduše proto, že se román kupodivu čte plynule a svižně, i přes temné a mrazící téma. A taky proto, že se s postavami prostě nechcete rozloučit.

Hlavní vyšetřovatelce inspektroce Anjelice Henleyové, která má svou vlastní zkušenost s usvědčeným sériovým vrahem, je přidělen hrozivý případ. V místech, které jsou jí blízké a známé, jsou nalezeny kusy odřezaných těl. Vypadá to, že oběti jsou minimálně dvě. Případ je děsivě podobný tomu, se kterým má Anjelica osobní zkušenost. Vypadá to, že je ve městě nový sériový vrah napodobitel a snaží se vzdát poctu jinému sériovému vrahovi, který si zrovna odpykává svůj trest za sedminásobné zabití. Anjelice je jasné, že pokud chce dopadnout nebezpečného vraha, dříve, než bude mrtvých víc, musí se obrátit na Petera Oliviera, se kterým má sama neblahou zkušenost. Případ postupně nabírá na obrátkách, děj je svižný, popisy vražd hrozivé, napětí stoupá a rodinné zázemí vyšetřovatelů se otřásá v základech. Vyšetřovací tým Vám přirůstá k srdci, jejich osobní život postupně vyplývá na povrch. Postav příbývá, tedy i potenciálních podezřelých taky.

Kniha je poměrně obsáhlá, téma je zajímavé, složité a oblíbené, postavy bravurně vykreslené, román se čte příjemně, a přesto nahání hrůzu. Napětí stoupá...

Ani nevíte jak, brzy se doberete konce a budete ještě chvíli nad příběhem přemýšlet.

Při čtení tohoto krimi románu jsem nemohla zabránit srování s oblíbeným Robertem Bryndzou a svou milovanou Angelou Marsons. Takže pokud jsou to i Vaši oblíbenci, dejte šanci této nové umělkyni a zapamatujte si její jméno.

 

Kateřina Málková

Nadine Matheson
319 Kč