Tajemství ukryté v lesích

Recenze Andrea Simoglu | 3. listopadu 2021

Představte si chatku uprostřed lesů, daleko od civilizace, bez elektřiny a jakýchkoli výdobytků moderní doby. Tuhle romantiku ale cosi kazí. Tři sestry, které zde žijí se svou matkou, brzy zjistí, že jejich harmonický život v divočině skončil.

Život v divočině

Wren, Sage a Evie žijí se svou matkou uprostřed lesů v severní oblasti státu New York. Vystačí si zcela samy, s tím, co jim dávají okolní lesy a příroda. Jednou za čas jejich matka obchoduje s jakýmsi člověkem, kterému prodává domácí mýdla. Ale to je všechno. Žádné obchody, elektřina, televize, natožpak mobil nebo auto.

Idyla života uprostřed lesů skončí v momentě, kdy nejmladší ze sester, Evie, vážně onemocní a matka se s ní vypraví vyhledat pomoc do města. Vzhledem k tomu, že jsou od okolního světa dokonale odříznuté, vydají se pěšky lesem a dvě starší sestry zůstanou doma samy. Jenže matka s malou Evie se nevrací…

Začíná zima a domácí zásoby se tenčí. Slepice pomírají a rezervy, které jejich dům ukrývá, rozhodně nejsou bezedné a snad možná nevystačí ani do konce roku. Dívky hladoví, ale zároveň je ani nenapadne porušit mystickou hranici bezpečí jejich domova.  Když je matka s malou sestrou pryč už víc jak dva měsíce, je jim jasné, že se něco muselo stát.

Jednoho dne se naplní jejich nejhorší obavy: na dveře jejich domku zabuší cizí muž a rozhodně nevypadá přátelsky.

Nešťastná Nicolette

Kniha má ale ještě jednu dějovou linii, která s tou první zdánlivě vůbec nesouvisí, ale vy přesto tušíte, že se o ní autorka nezmiňuje jen tak. Zpočátku vůbec není jasné, jak by spolu oba příběhy mohly souznět.

Tentokrát se přesouváme k Nicolette, ženě, která vede zdánlivě krásný život: má skvělé finanční zázemí, manžela fotografa, který je po jejím boku řadu let a je její největší životní láskou. Jenomže i tento příběh má trhliny: Nicolette touží po dítěti, ale je jí jasné, že ho nikdy mít nebude. Před lety totiž podstoupila hysterektomii. Její duše není úplně vyrovnaná a zvlášť v tomto období ji provází deprese.

Její dosavadní život se obrátí naruby v momentě, kdy v šuplíku s prádlem svého manžela najde fotografii malé holčičky, jejíž oči mají přesně takovou barvu, jako oči jejího manžela. Ta podoba je nezpochybnitelná. A co víc, z jejich společného účtu v posledních dnech zmizelo poměrně velké množství peněz a její manžel komusi tajně volá. O tom, že před ní něco tají, nemůže být pochyb. A všem je jasné, že v tom tajemství hraje velkou roli právě ona holčička z fotografie.

Příběh ztracených dětí

Protože cizí muž v jejich domě působí na Sage a Wren jako nepřítel, který jim ujídá cenné zásoby, a o jehož úmyslech si myslí jen to nejhorší, rozhodnou se obě sestry utéct. Porušily tabu života bez jakýchkoli sociálních kontaktů a vydaly se za hranice jejich bezpečného teritoria.

… a jedné noci se před nimi uprostřed lesů zjeví dům Nicolette a jejího manžela…

Celý příběh pak dostává větší spád právě v momentě, kdy se Wren a Sage rozhodnou zaklepat na dveře právě domu Nicolettina domu. Obě dějové linie se propojují, jen my ještě vůbec netušíme, jakou to celé bude mít dohru. A přiznám se, že konec, jaký mě čekal, jsem si vůbec nepředstavovala, nicméně dával mi smysl a především mě hodně překvapil.

Kniha Dívky z lesů má moc pěkný námět a je úžasně čtivá. Děj vás baví ve všech fázích vývoje příběhu. Žánrově je spíše psychologickým románem nežli thrillerem, takže bude víc vyhovovat právě těm, kteří nevyhledávají příběhy s potoky krve, desítkami mrtvol a děsivými scénkami. V každém případě má tahle kniha skvělý náboj, spád i myšlenku.

 

Autorka recenze: Andrea Simoglu

Minka Kentová
239 Kč