Jedna za všechny, všechny za jednu

Recenze Patrik Kříž | 31. října 2021

Deset českých autorů a deset povídek, které provází jedno společné: přátelství.

Jak já si vždy čtení těchto sbírek užívám! Pokud jste totiž už nějakou z edice Listen četli, určitě mi dáte za pravdu, že jsou nejen skvěle graficky zpracované (ať už obálka nebo malé černobílé ilustrace na začátku povídek), ale také vím, že mě celkově nemůže nikdy zklamat. Jsou v nich totiž opravdu velmi kvalitní příběhy. To už značí i to, že svými texty přispívají tak skvělí spisovatelé. Ve sbírce Všechny za jednu konkrétně např. Petra Soukupová, Anna Bolavá, Petra Dvořáková, Marek Epstein a další.

Všechny povídky mají společné téma, a to vztahy. Ve většině případů hraje hlavní roli přátelství a s tím spojené radosti i strasti. A jelikož obsahují minimálně střípek toho, co už každý z nás zažil, všichni se v příbězích můžeme najít. Zradu, zničené přátelství, ztrátu kontaktu, sny, nebo např. zamyšlení nad stářím, toto a mnohem více se v knize skrývá.

Také chci vyzdvihnout to, jak na těch pár stranách autoři předali tolik pocitů, emocí a myšlenek. Nad tím neskutečně smekám, protože mě nejedna povídka svou linkou dostala.

Líbilo se mi i jejich uspořádání, postupně se v knize odhalují nejen ty světlé stránky přátelství, a není tedy vše úplně pozitivní, každopádně poslední povídka právě s názvem Všechny za jednu vše nadějně a silně završuje.

A pokud byste si chtěli příběhy poslechnout, sbírka vyšla i v audioverzi, to je rozhodně také skvělý zážitek!

 

Patrik Kříž

(@bookbypatrik)

Soukupová Petra, Dvořáková Petra, Geislerová Aňa, Bolavá Anna, Bellová Bianca, Moník Josef, Pilátová
219 Kč