Když není kam utéct

Recenze Kristina Heklová | 27. října 2021

Dokážete si představit, že odjedete na dovolenou do luxusního nově otevřeného hotelu, ale místo odpočinku a wellnesu se váš pobyt změní v boj o přežití?

Sanatorium je první knihou britské autorky Sarah Pearse, která u nás vyšla a slibuje napínavé, mrazivé a děsivé čtení, o čemž vypovídá jak samotná obálka, tak citace z časopisu People, která nás láká na to, že Sanatorium je velmi podobné filmu Osvícení od Stanleyho Kubrika. Myslím, že už jen toto prohlášení dokáže zaujmout nejednoho čtenáře, protože Osvícení je zcela kultovní záležitost.

Sarah Pearse umístila děj knihy do švýcarských Alp, kde se nachází bývalé sanatorium pro lidi, kteří onemocněli tuberkulózou. V dnešní době již toto onemocnění není takovou hrozbou, ale dříve na ni umírala spousta lidí. A právě pro takové pacienty bylo zřízeno sanatorium v horách, kde se měli díky čerstvému a svěžímu vzduchu snáze vyléčit. S příchodem vakcíny ale již takových léčeben nebylo třeba, a tak se postupně měnilo jejich zaměření, či se zavíraly úplně. Přesně takovým místem je i Le Sommet, luxusní hotel, který dříve býval sanatoriem.

Le Sommet se svoji historii nesnaží skrývat, ba naopak. Návštěvníci v hotelu mohou nalézt i menší expozici, která je seznámí s minulostí hotelu/sanatoria a kde si mohou prohlédnou nejrůznější dobové artefakty.

Do Le Sommet přijíždí i hlavní hrdinka knihy Elin Warnerová, která pracovala jako detektivka, ale momentálně se zotavuje z velmi traumatizujícího pracovního zážitku. Elin do švýcarských Alp přijela, aby oslavila zásnuby svého bratra a její dlouholeté kamarádky Laure. Tento šťastný okamžik se ale změní v peklo, když se v hotelu začnou dít zvláštní věci a postupně začnou mizet lidé. Pro Elin vše vygraduje v okamžiku, kdy zmizí snoubenka jejího bratra Laure. To už Elin a její detektivní zvědavost déle nevydrží a začne se zapojovat do vyšetřování. Kromě toho si ovšem také uvědomí, že vlastně nemá na výběr, protože, aby toho nebylo málo, hotel a jeho okolí zasáhne silná sněhová bouře a Le Sommet  zůstane odříznutý od zbytku světa. Elin se tedy chtě nechtě pouští do pátrání po nebezpečném vrahovi.

Sanatorium je opravdu trochu jako Osvícení, už jen kvůli atmosféře, která je velmi mrazivá a ponurá. Na čtivosti knihy má jistě podíl i jak plynulý autorčin styl psaní, tak lidsky vykreslená hlavní hrdinka, která kromě případu musí řešit i své osobní problémy, což jí přidává další sympatie. Elin je totiž obyčejná žena, jenž se snaží vypořádat se se svými démony a vrátit svůj život zpět do normálu.

Kniha je vyváženou kombinací skvělé atmosféry, sympatické hlavní hrdinky a děje, který je sice pomalejší, díky čemuž ale autorka dokázala vybudovat pozvolně narůstající napětí v příběhu. Díky tomu je za mě Sanatorium vhodnou knihou především pro chladné zimní večery, kdy se můžete v klidu usadit, zabalit se do deky a vychutnat si celý příběh.

 

Kristina Heklová (@kristi_cte)

Sarah Pearse
319 Kč