A jak to teda vlastně je?

Recenze Kristina Heklová | 14. října 2021

Tuto otázku si dost možná pokládá nejeden z nás, když píše nějaký mail či zprávu a nechce, aby jeho text vypadal špatně. Čeština je totiž dost záludná a láme si s ní hlavu většina z nás.

Kniha 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny je již druhým počinem od oblíbeného dua Karly Tchawou Tchuisseu a Sabiny Strakové, které působí na instagramovém profilu Červená propiska. Obě autorky se věnují češtině už nějakou tu dobu a dokážou upozorňovat na její problematiku zábavnou a neotřelou formou, kterou přenesly i do svých knih.

Jejich nejčerstvější novinka, 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, se věnuje slovům, která spoustě lidí zamotají hlavu. Určitě se vám už někdy stalo, že jste tvořili nějaký text a nebyli jste si jistí, zda se správně píše například bez pochyby nebo bezpochyby. Autorky se v knize věnují právě podobným problematickým slovům a vždy je vše krásně znázorněno graficky, vysvětleno a pak pod textem najdete i příklady, abyste si vše lépe zapamatovali.

Kniha je pak rozčleněna na 4 sekce, protože Karin se Sabinou vám vždy vysvětlí dvacet pět slov, po kterých následuje pravopisné cvičení, na kterém si můžete ověřit, zda jste si všechna slova zapamatovali správně. Díky tomu máte zrovna i zpětnou vazbu, což je super.

Dalším benefitem knihy je jistě i prostor pro poznámky, který využijí ti z nás, kteří si potřebují dělat vlastní výpisky a nestačí jim si text jen přečíst.

100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny je kniha opravdu pro každého, komu není jedno, jestli dělá hrubky a píše špatně. Bude se hodit jak žákovi, který chce být trochu napřed, tak třeba i učiteli, jenž bude překvapený až zjistí, kolik toho o svém mateřském jazyce ještě neví.

Na nové poznatky a vzdělávání se není nikdy pozdě a Červená propiska vám to naservíruje zajímavě, vtipně a originálně. Čeština je obecně velmi složitý jazyk a jsem si jistá, že nikdy není na škodu propátrat nové příručky a dozvědět se něco navíc, protože nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

 

Kristina Heklová (@kristi_cte)