Přichází očekávané druhé vydání populárního románu Vlk samotář
RecenzeTakzvaná královna historických románů přichází s další knihou!
RecenzeJe za vším jen „obyčejná“ lidská touha, stát se lepším člověkem?
RecenzeKřest knihy 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny
Zveme Vás na křest knihy 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, který se uskuteční v úterý 12. října od 16:00 v Paláci knih Luxor, kavárna 1. patro, Václavské nám. 41, Praha 1. Knihu pokřtí spisovatelka Radka Třeštíková.
Červená propiska: 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny
V druhé knize úspěšného projektu Červená propiska odhalíte další stovku jazykových přešlapů, které trápí nejednoho Čecha. Autorky vás svým jedinečným způsobem provedou častými pravopisnými i gramatickými nešvary, na které jako korektorky narazily. Ani tentokrát nebudou chybět originální ilustrace, možnost odškrtávat si zvládnuté pojmy, prostor na poznámky a samozřejmě diktáty. Navíc zde najdete i malé překvapení – latinsko-český slovníček pojmů z bohemistiky.
Tyto pojmy se učí nejen středoškoláci a studenti bohemistiky, ale rovněž se s nimi setkáváme ve slovnících či odborných publikacích, proto je dobré mít o nich přehled a rozšířit si tak vědomosti.
Tato kniha byla vytvořena s láskou k češtině a volně navazuje na titul 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny, který vyšel přesně před rokem.
Z předmluvy autorek:
„Naši milí,
rády bychom se na úvod, pro ty, kteří nás neznají, představily. Jsme dvě nadšené korektorky, dlouholeté kamarádky, čtenářky, milovnice češtiny a především mámy, proto se nedivte, že ve shodě přísudku s podmětem používáme -y. Rovněž jsme autorkami knihy „100 perliček pro (ne)milovníky češtiny“. Nyní v rukách držíte druhý díl, nazvaný „100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny“. Snažíme se
napříč Českem šířit lásku k naší mateřštině, ke čtení a celkově v lidech vyvolat touhu učit se. Nám samotným nikdy nebylo příliš vlastní učit se látku nazpaměť a následně ji bezduše odříkávat. Když Červená propiska spatřila světlo světa, přišlo nám mnoho pozitivních ohlasů, a to především na jednoduchost a hravost, které jsou pro naše příspěvky typické. Abychom své vědomosti dostaly k co nejširšímu publiku, rozhodly jsme se vytvořit instagramový profil @cervenapropiska, kde se můžete každý den něco nového přiučit, popřípadě oprášit své znalosti.
V prvé řadě bychom každému z vás chtěly z celého srdce poděkovat, že jste si pořídili naši druhou knihu. V druhé řadě vás chceme pochválit. To, že jste si zakoupili „100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny“, o vás něco vypovídá – buď jste milovník, anebo nemilovník češtiny. Ať už tak, či onak, je ve vašem zájmu se v češtině zdokonalit. A to je přece úžasné!
Zájem o první díl byl enormní a upřímně jsme nečekaly tak nádherné reakce. Ještě teď tomu nemůžeme uvěřit. Každá zpětná vazba je pro nás jako pohlazení na duši – „Perličky“ předčily naše očekávání a splnily svůj cíl, a to šířit nejen lásku k češtině, ale také zlepšit písemné projevy Čechů."
O projektu Červená propiska:
Dvě kamarádky z vysoké, Karla a Sabina, se rozhodly šířit své znalosti češtiny zábavnou formou na sociálních sítích. Cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí.
Karla Tchawou Tchuisseu se narodila v Kadani a vždycky věděla, že ji jazyky (včetně toho mateřského) baví, a proto šla studovat bohemistiku. Po studiích se odstěhovala na téměř čtyři roky do Španělska, kde se zdokonalila v angličtině a němčině a naučila se španělsky. Přestože je vášnivá propagátorka jazyka a literatury, ne vždy měla k literatuře blízko. Především při studiích, kdy se číst „muselo", ztrácela ke čtení motivaci. Dnes ale přesně ví, po čem v knihkupectví sáhnout. Ráda se vzdělává nejen ve svém oboru, ale je jí velmi blízká i oblast výživy a turismu. Nyní Karla žije v Praze se svým manželem a synem, pracuje jako korektorka a svůj volný čas tráví s rodinou, přáteli a v neposlední řadě tancem.
Sabina Straková se narodila v Ústí nad Labem. Tam také vystudovala obor český jazyk a společenské vědy. I když čeština nebyla její první volba, studium ji velice bavilo, a to zejména literatury, ke které měla pozitivní vztah už odmala. Na půl roku odjela studovat do Norska. V rámci studijního programu vyzkoušela experimential learning. Také vyučovala na norské základní škole a na Markabygda Montessori škole. Lásku k Harrymu Potterovi spojila i s diplomovou prací. Na studiích se seznámila s Karlou, a ani jednu by v tu chvíli nenapadlo, že spolu budou vzdělávat tisíce lidí skrze sociální sítě. Nyní pracuje jako korektorka v redakci a ve volném čase si užívá chvilky s rodinou, ráda hraje deskové hry s přáteli a aktivně se věnuje józe.