Křest knihy 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny

Setkání s autory Knižní klub | 6. října 2021

Zveme Vás na křest knihy 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, který se uskuteční v úterý 12. října od 16:00 v Paláci knih Luxor, kavárna 1. patro, Václavské nám. 41, Praha 1. Knihu pokřtí spisovatelka Radka Třeštíková.

 

Červená propiska: 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny

V druhé knize úspěšného projektu Červená propiska odhalíte další stovku jazykových přešlapů, které trápí nejednoho Čecha. Autorky vás svým jedinečným způsobem provedou častými pravopisnými i gramatickými nešvary, na které jako korektorky narazily. Ani tentokrát nebudou chybět originální ilustrace, možnost odškrtávat si zvládnuté pojmy, prostor na poznámky a samozřejmě diktáty. Navíc zde najdete i malé překvapení – latinsko-český slovníček pojmů z bohemistiky.

Tyto pojmy se učí nejen středoškoláci a studenti bohemistiky, ale rovněž se s nimi setkáváme ve slovnících či odborných publikacích, proto je dobré mít o nich přehled a rozšířit si tak vědomosti.

Tato kniha byla vytvořena s láskou k češtině a volně navazuje na titul 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny, který vyšel přesně před rokem.

 

Z předmluvy autorek:

Naši milí,

rády bychom se na úvod, pro ty, kteří nás neznají, představily. Jsme dvě nadšené korektorky, dlouholeté kamarádky, čtenářky, milovnice češtiny a především mámy, proto se nedivte, že ve shodě přísudku s podmětem používáme -y. Rovněž jsme autorkami knihy „100 perliček pro (ne)milovníky češtiny“. Nyní v rukách držíte druhý díl, nazvaný „100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny“. Snažíme se

napříč Českem šířit lásku k naší mateřštině, ke čtení a celkově v lidech vyvolat touhu učit se. Nám samotným nikdy nebylo příliš vlastní učit se látku nazpaměť a následně ji bezduše odříkávat. Když Červená propiska spatřila světlo světa, přišlo nám mnoho pozitivních ohlasů, a to především na jednoduchost a hravost, které jsou pro naše příspěvky typické. Abychom své vědomosti dostaly k co nejširšímu publiku, rozhodly jsme se vytvořit instagramový profil @cervenapropiska, kde se můžete každý den něco nového přiučit, popřípadě oprášit své znalosti.

V prvé řadě bychom každému z vás chtěly z celého srdce poděkovat, že jste si pořídili naši druhou knihu. V druhé řadě vás chceme pochválit. To, že jste si zakoupili „100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny“, o vás něco vypovídá – buď jste milovník, anebo nemilovník češtiny. Ať už tak, či onak, je ve vašem zájmu se v češtině zdokonalit. A to je přece úžasné!

Zájem o první díl byl enormní a upřímně jsme nečekaly tak nádherné reakce. Ještě teď tomu nemůžeme uvěřit. Každá zpětná vazba je pro nás jako pohlazení na duši – „Perličky“ předčily naše očekávání a splnily svůj cíl, a to šířit nejen lásku k češtině, ale také zlepšit písemné projevy Čechů."

 

O projektu Červená propiska:

Dvě kamarádky z vysoké, Karla a Sabina, se rozhodly šířit své znalosti češtiny zábavnou formou na sociálních sítích. Cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí.

 

Karla Tchawou Tchuisseu se narodila v Kadani a vždycky věděla, že ji jazyky (včetně toho mateřského) baví, a proto šla studovat bohemistiku. Po studiích se odstěhovala na téměř čtyři roky do Španělska, kde se zdokonalila v angličtině a němčině a naučila se španělsky. Přestože je vášnivá propagátorka jazyka a literatury, ne vždy měla k literatuře blízko. Především při studiích, kdy se číst „muselo", ztrácela ke čtení motivaci. Dnes ale přesně ví, po čem v knihkupectví sáhnout. Ráda se vzdělává nejen ve svém oboru, ale je jí velmi blízká i oblast výživy a turismu. Nyní Karla žije v Praze se svým manželem a synem, pracuje jako korektorka a svůj volný čas tráví s rodinou, přáteli a v neposlední řadě tancem.

 

Sabina Straková se narodila v Ústí nad Labem. Tam také vystudovala obor český jazyk a společenské vědy. I když čeština nebyla její první volba, studium ji velice bavilo, a to zejména literatury, ke které měla pozitivní vztah už odmala. Na půl roku odjela studovat do Norska. V rámci studijního programu vyzkoušela experimential learning. Také vyučovala na norské základní škole a na Markabygda Montessori škole. Lásku k Harrymu Potterovi spojila i s diplomovou prací. Na studiích se seznámila s Karlou, a ani jednu by v tu chvíli nenapadlo, že spolu budou vzdělávat tisíce lidí skrze sociální sítě. Nyní pracuje jako korektorka v redakci a ve volném čase si užívá chvilky s rodinou, ráda hraje deskové hry s přáteli a aktivně se věnuje józe.