Křest knihy Dědečku, vyprávěj o Česku

Setkání s autory Knižní klub | 30. září 2021

Srdečně Vás zveme na křest knihy Ladislava Špačka Dědečku, vyprávěj o Česku. Křest se uskuteční v úterý 5. října od 16:00 v Paláci knih Luxor, kavárna 1. patro, Václavské nám. 41.

Knížka Dědečku, vyprávěj o Česku je volným pokračováním série předchozích čtyř knih o dědečkovi a jeho vnučce Viktorce. Trpělivý a laskavý dědeček tentokrát projíždí s Viktorkou naší zemí a vypráví jí o pamětihodnostech, přírodních krásách i slavných osobnostech našich kulturních dějin.

Viktorka už zná leccos ze školy i z dřívějších cest, přesto má stále co objevovat. Vyprávějí si o úsvitu našich dějin, o významných panovnících Českého království, o tom, jak lidé dříve žili a kolik úsilí museli vynaložit, abychom my dnes mohli žít v bezpečí a pohodlí.

Pro velký úspěch stejné koncepce předchozích dílů je knížka opět doplněna o CD, jež načetl sám Ladislav Špaček.

Ukázka z knihy:

„Chalupu se starobylou roubenkou, domečkem postaveným z dřevěných klád, měli na krásném místě, kousek od několika pamětihodných hradů. Nejblíže stál hrad Kost, a tak hned po příjezdu sbalila maminka Viktorce batůžek se svačinou a Viktorka s dědečkem vyrazili na pěší túru na hrad. V tento krásný letní den slunce pálilo a obloha byla jako vymetená, bez mráčku. Procházeli loukou, pak lesní stezkou, nakonec kolem rybníka, až se před nimi otevřel nádherný pohled na hrad, stál před nimi na dosah ruky.

„Už jsem tu sice byla, ale znovu mi přijde zvláštní, že ten hrad nestojí na kopci nebo na vysoké hoře, ale přímo před námi, v údolí. Nepřátelé ho asi mohli snadno dobýt, ne? uvažovala Viktorka.

„Když jste jeli na Okoř, taky sis všimla, že leží v údolí, takových hradů není mnoho. Možná to byla výhoda, nepřítel ho spatřil až na poslední chvíli jako teď my, vyšli jsme z lesa a Kost přímo před námi. Kost nechránily strmé skály, ale rybníky, rozhlédni se. Jmenovaly se Bílý, Černý a Labutí, ten poslední se nedochoval. Kdyby na hrad zaútočil nepřítel, stačilo protrhnout hráze, voda z rybníků by zaplavila krajinu kolem a hrad by zůstal nedobytný. A taky že nedobytný byl, nikdo nikdy nepronikl dovnitř. Dokonce ani Jan Žižka, velký husitský vojevůdce. Po marném obléhání prý odtáhl s nepořízenou. Myslel si, že Kost dobude stejně snadno jako desítky hradů v české zemi, a tak svým vojákům zavelel k útoku. Ale obránci se statečně bránili, shazovali na útočníky balvany, aby se nemohli vyšplhat po hradbách vzhůru, a válečným pokřikem zaháněli husity na ústup. Žižka pochopil, že hrad útokem nezdolá, a tak se rozhodl ho oblehnout a obránce nechat vyhladovět...“

Ladislav Špaček (*1949) je český spisovatel, redaktor, moderátor, pedagog a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Později se na pražské univerzitě věnoval vyučování historického vývoje české gramatiky. Působil jako novinář ve zpravodajství Československé televize, a poté jako mluvčí prezidenta republiky Václava Havla.

Ladislav Špaček je známým propagátorem společenské etikety, o které napsal i řadu knih. Připravil také naučný televizní pořad Etiketa, v němž zároveň i účinkoval.

Více informací o autorovi naleznete zde: http://www.ladislavspacek.cz/

 Fotky ze křtu >>