Holka s bucket listem na cestách Evropou

Recenze Andrea Simoglu | 15. července 2021

Milujete hory a nádherné výhledy? Jedním z cílů téhle knihy je ukázat vám, že za krásou horských štítů nemusíte letět až za oceán. V Evropě jich je totiž spousta! 

Cestopis s příběhem

Lucka Kutrová pro mnohé z vás nebude úplně neznámá. Již před časem vyšla její kniha 151 dní Pacifickou hřebenovkou, která se pro mě stala jedním z nejkrásnějších cestopisů, jaké jsem četla. A čím že mě zrovna tahle knížka tolik zaujala? Cestopisů popisujících trasu a krásy přírody, podávající suché informace, sice praktické a přínosné, ale zato bez života, je na trhu plná řada. Tohle je cestopis s příběhem.

151 dní po evropských stezkách nám samozřejmě představuje vybrané stezky v Evropě (jak z názvu všichni očekáváme), ale zároveň je to cesta životem jedné holky se zlatými dredy a bucket listem. Lucka nám prostřednictvím vyprávění o tom, kde všude byla, dává možnost poznat sebe samou. Díky tomu lépe vnímáme zážitky z cest, dokážeme se lépe vcítit do jejích radostí z toho, co kde viděla, co poznala. Umíme se líp vžít do nesnází a trapasů, jaké ji na cestách (a v životě) potkaly.

Když nám vypráví o tom, jak přišla o jednoho ze svých nejlepších psích kámošů, trpíme s ní. Každou její další cestu vnímáme jako nekonečné dobrodružství. Máme pochopení s jejím bráchou, který je známý tím, že nesnáší hory. Prožíváme s ní lásku k Tomášovi a cítíme to úžasné zázemí, jaké jí dává její rodina. A taky máme strašnou touhu prožívat všechny ty cesty s ní, i když by to mělo znamenat, že jsme promrzlí na kost, anebo že nám všechny věci v batohu promáčel déšť.

Právě tím vším jsou obě její knihy výjimečné.

Na výšlap s Lůcou

Musím se přiznat, že kapitoly zaměřené vyloženě na výšlapy do hor, mě bavily skoro stejně tak, jako ty, v nichž píše sama o sobě. Už když vyprávěla o tom, jak prošla Camino de Santiago (Svatojakubskou pouť), bylo mně jasné, že každá její další cesta bude obrovským zážitkem i pro mě.

S Lůcou se kromě Santiaga de Compostela vypravíme třeba taky na Tour du Mont Blanc, podíváme se na Julius Kugy Trail, na Madeiru, Alpe-Adria Trail a vydáme se taky na trail po Česku. Velká pochvala patří mimo poutavý text také jejím fotkám – barevným, nádherným a vyloženě inspirujícím k tomu, aby člověk sbalil batoh a vyrazil. I když k Lucce mám osobně veliký respekt, působí tahle trhlá holka s růžovými teniskami tak nějak obyčejně. Jako jedna z nás. Přitom se už dávno stala mým cestovatelským vzorem, protože už v tuhle chvíli viděla mnohem víc, než se mně podaří spatřit za celý život. I když, kdo ví … třeba budu odteď položky na svém bucket listu „fajfkovat“ stejným tempem, jako Lucka.

„Když vyjdete jednou, nebude to naposledy…“

Tahle knížka mapuje životní události, cesty a dobrodružství Lucky během tří let, konkrétně od roku 2017 do roku 2020. Nad tím, jak je její život díky jejímu elánu a odhodlání bohatý, může člověk opravdu žasnout! Anebo se sám nechat inspirovat…

Strašně se mně líbí styl, jakým Lucka píše: lehký, neskutečně zábavný, ale přitom výživný a zároveň nevšední. Baví vás to, jsou v tom emoce i spousta užitečných informací. Kéž by jí život nadělil ještě plno dalších příležitostí k cestování po světě, a kéž by nám o každé z těchto cest měla vždycky touhu povyprávět!

Andrea Simoglu