Křížem krážem Jižní stezkou

Recenze Andrea Simoglu | 6. července 2021

Vydejte se s knihou Jižní stezka na nádhernou pouť Českou republikou, projděte ji podél jižní hranice od východu až po západ a poznejte známé i méně probádané kouty naší země!

Poté, co Jan Hocek dokončil Severní stezku, vypravil se na jih a završil tak jedinečné dílo, a sice vytvoření okruhu kolem celé České republiky.

Jan Hocek je autorem ojedinělého projektu nazvaného Via Czechia, který si vzal za cíl vytvořit ucelené dálkové trasy naší republikou. Jednotlivé stezky (Severní a Jižní) jsou určeny nejenom pro pěší, ale také pro cyklisty a lyžaře. Z anotace knihy můžeme vytušit, že má autor v plánu vytvořit také třetí stezku, nazvanou Stezka středozemím, která má propojovat nejsevernější a nejjižnější bod republiky.

Druhá nejdelší dálková trasa České republiky

Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi. Pokud tuto stezku projdete celou, budete mít v nohách dohromady 1 052 km a dostanete se na nejvýchodnější, nejzápadnější a nejjižnější bod České republiky. Navštívíte celkem 15 pohoří a zeměpisných celků, 6 chráněných krajinných oblastí, dva národní parky a několik přírodních rezervací. Její zmapování a naplánování si vyžádalo značné úsilí. Výsledkem je vytipování nejzajímavějších míst a nejkrásnějších tras.

Pokud nejste zrovna zdatnými pěšími turisty, nezoufejte, protože stezka je rozdělena na dvanáct úseků tvořících ucelené části, které lze absolvovat i zvlášť. Začátek i konec každého úseku je obvykle dobře dostupný veřejnou dopravou, takže určitě nebudete mít problém v konkrétním uzlovém bodě začít, skončit či cestu přerušit a později na ni navázat. Každý takový úsek je dlouhý přibližně 20-25 km. Stezkou můžete klidně projít i „nalehko“ a najít si ubytování v nějakém hotelu či penzionu.

Cyklistická a lyžařská varianta Jižní stezky jsou o něco kratší. Varianta pro lyžaře vynechává některé úseky stezky, u nichž se předpokládá nedostatek sněhové pokrývky.

Koncept knihy

Na úplném úvodu téhle knihy se seznamujeme s nejznámějšími dálkovými treky na světě a s turistickými stezkami v České republice. Poté Jan Hocek představuje samotnou Jižní stezku a radí, jak ji absolvovat. V přehledné tabulce například najdeme úseky geomorfologických celků s údaji o délce trasy a počtem dnů, které budeme potřebovat k jejich projití (jak pro pěší, tak i pro cyklisty a lyžaře). U každého úseku je uvedeno, kde začíná a kde končí.

Další kapitoly už pak sledují jednotlivé zeměpisné celky a pohoří v pořadí od východu na západ:

 1. Moravskoslezské Beskydy
 2. Javorníky
 3. Bílé Karpaty
 4. Dolnomoravský úval
 5. Mikulovská vrchovina a Dyjskosvratecký úval
 6. Českomoravská vrchovina
 7. Třeboňská pánev
 8. Novohradské hory a Novohradské podhůří
 9. Šumava
 10. Všerubská vrchovina
 11. Český les
 12. Smrčiny a Chebská pánev

Každá z těchto dvanácti kapitol má ještě další menší kapitolky, sledující vždy určitý úsek v rámci pohoří či zeměpisného celku. V úvodu se dozvídáme něco o pohoří obecně, nejrůznější historické souvislosti, přírodní zajímavosti apod. Poté je oblast zmíněna z hlediska turistiky a nakonec v návaznosti na Jižní stezku, a to jak z hlediska pěší turistiky, tak i cyklistické a lyžařské varianty. Dozvíte se prakticky všechno, co potřebujete vědět: jak je cesta dlouhá, kde začíná a kde končí, jak se sem dostat, kde se ubytovat a kde najíst a řadu dalších věcí, které se vám na cestě budou hodit.

Celá kniha je velice přehledná a krásně zpracovaná. Podrobný text doplňují nádherné fotky, působící dokonale inspirativně. Oceňuji, že všechny mají popisek. Nemusíte se rozhodně obávat toho, že se nezorientujete v oblasti, o níž se zrovna v knize píše. Díky přehledným mapám perfektně doprovázejícím text se vám to vlastně ani stát nemůže. Pro představu zde najdete také „graf“ znázorňující převýšení, jaké na trase budete muset překonat. V neposlední řadě musím zmínit také nejrůznější zajímavosti, nabídku piv, jídelníček z konkrétního místa nebo třeba nářečí.

Již Severní stezka pro mě byla perfektní inspirací na cesty a výlety a ta Jižní bude zrovna tak. Nejsem až tak zdatná na to, abych zvládla celou stezku najednou, ale její jednotlivé úseky rozhodně projdu. Janu Hockovi patří obrovský dík za to, že se do takové práce pustil, že sám celou trasu prošel, všechno poznal, nafotil, ověřil si a hlavně, že vytvořil tuhle úžasnou knihu.

Andrea Simoglu