Když je nepřítel nebezpečně blízko

Recenze Andrea Simoglu | 1. července 2021

Každý nový začátek znamená naději, že od teď to už bude jenom lepší. Sadie a její dcera Robin se stěhují z Ameriky do Londýna, aby začaly znovu. Nadějné vyhlídky však čím díl víc blednou v kolotoči událostí, kterými jim osud kříží cestu.

Nový život v Londýně

Život nám občas servíruje situace, které bychom si raději dobrovolně nechali ujít. Sadie Roperová by o tom mohla vyprávět. Zrovna se jí rozpadlo manželství, ale rozhodla se pro nový život. Společně se svou dcerou se stěhuje z New Yorku zpátky do Londýna, kde kdysi žila, a kde hodlá začít od začátku, s novým štítem. Celá tahle představa působí zpočátku moc hezky, i když nejistota samozřejmě panuje v nich obou. Posbírat kousky svého rozbitého života se Sadie zpočátku snaží víc než statečně a dlouhá cesta přes oceán působí jako příznivý symbol nadějných zítřků.

Zapíše svou dceru Robin na jednu z nejexkluzivnějších škol ve městě a sama získá práci jako právnička, tedy v oboru, který kdysi dávno musela opustit, protože byla těhotná a stěhovala se s manželem do New Yorku. Nyní, po téměř jedenácti letech, se snaží navázat tam, kde kdysi dávno skončila.

Nelehký rozjezd

Robin se v nové škole zrovna nedaří. Mezi spolužáky vůbec nezapadla a najít si nové přátele je realitě vzdálené asi tak jako představa, že by se jí podařilo objevit novou planetu. Sadie si nevede o moc líp, zvlášť když zjistí, že matky jsou stejně tak soutěživé, jako jejich děti. Zdá se, že zde Sadie ani Robin nejsou vítané. Kromě toho bydlí v domě, kde Sadie strávila ne zrovna radostné dětství, takže vzpomínky z minulosti se jí neustále vrací, což celkovému rozpoložení nijak nepomáhá. Moc na výběr ale nemá. Její matka totiž trvala na tom, že jí dědictví po ní připadne pouze tehdy, zapíše-li svou dceru do dívčí školy Asham, kterou kdysi dávno navštěvovala i samotná Sadie, a která zde taky nebyla zrovna šťastná.

Karta se obrací v momentě, kdy se Sadie spřátelí s neoficiální královnou místních matek. Julia ji vtáhne do světa, který jí byl doposud zapovězen. Konečně se všechno začne vyvíjet k lepšímu. Zároveň dostane případ obhajoby učitele a syna známého londýnského soudce, který byl obviněn z nevhodného chování vůči studentce. Jedná se o vysoce sledovaný případ, který by Sadie mohl zásadně pomoci zviditelnit se.

Víra v lepší budoucnost a nový začátek má ale pevné základy pouze naoko…

Sexuální obtěžování, pedofilie a (ne)falešné obvinění

Zpočátku jasný případ se začne komplikovat. Zatímco jsou všichni přesvědčení o tom, že studentka Freya si nařčení ze sexuálního obtěžování vymyslela, okolnosti začínají nasvědčovat něčemu jinému. Obviněný učitel Jeremy se zpočátku jeví jako nevinný člověk. Je slušný, působí solidním dojmem. Jenomže Sadie dokáže vidět i zdánlivé maličkosti: Freya má okousané nehty, při výpovědi se jí chvěje hlas a všechna její tvrzení působí zcela věrohodně.

Případ se postupně zamotává a nastalá situace u Robin ve škole to celé vůbec neulehčuje.

Všechny tvoje lži

Všechny tvoje lži je skvělý psychologický thriller, který se v lecčems podobá autorčině prvotině Krvavý pomeranč. Hlavními hrdinkami obou knih jsou ženy pracující jako právničky, obě mají dceru. Osobně mně jedna druhou připomínaly i některými povahovými rysy.

V knize se rozvíjí celkem tři různé dějové linie: manželské problémy navracející nás do minulosti, život Robin a tlak ze strany školy, záštiplných matek a nepřátelských spolužaček, a pak Sadiina práce na obhajobě učitele Jeremyho. Jednotlivé dějové linie se nijak nepřebíjí, plynou pěkně vedle sebe, aniž bychom měli pocit, že jedna druhou jakkoli narušují.

Harriet Tyce velice hezky vylíčila život matky Sadie a dcery Robin v novém prostředí, hektické tempo a všechno to úsilí, jaké člověk musí vynaložit, když se ze dne na den stane novou tváří v již zaběhnutém rytmu a prostředí. Snaha Sadie věnovat se kariéře stejně tak jako svému dítěti působila realisticky stejně tak jako pasáže ze soudních přelíčení. Celkově se mi hodně líbilo prokreslení prostředí soudu, Sadiina role obhájkyně, právnická praxe a popis jednotlivých soudních stání.

Hned na začátku jsem věděla, že mě na konci čeká cosi nepříjemného, jakési nebezpečí, kterému budou muset Sadie a Robin čelit. Držela jsem to v povědomí po celou dobu, ale na to, co mě čekalo, v závěru, jsem se stejně nedokázala dost dobře připravit. Jako bych neustále měla tušení, že kdesi za rohem na mě něco číhá. Ale co? A kdy mně to bude odhaleno?

Autorka se postarala o originální zápletku, dokonalou konstrukci a skvělé vystavění celého příběhu. A ten vás bude bavit od začátku až po poslední řádek!

 

Autorka recenze: Andrea Simoglu

Harriet Tyce
299 Kč