Když bohatství nestačí

Recenze Petra Sklenářová | 14. června 2021

Co vás v životě donutí, abyste si na první stupínek svých priorit dosadili místo lásky peníze? Jak moc jste ochotni obětovat své tělo a pak i duši, pro život v luxusu? A hlavně, na jak dlouho?
Jak dlouho je možné žít bez lásky..

Klára Janečková je českou autorkou, která se může pyšnit již dvanáctou vydanou knihou. Její romány jsou specifické svými zápletkami, tajemnem a nezbytnou osudovostí lásky. A také se musí nechat, že její záliby, jako je třeba cestování či historie, se nemálo odráží na jejím posledním díle Francouzský manžel.

Kniha začíná téměř koncem, ale ihned po prologu se ocitneme na samotném začátku příběhu, který sahá do opravdu dávné minulosti hlavní postavy Alberta.

Nacházíme se v roce 1961, kdy jeho otec bojuje u pohoří Atlas ve válce o Alžírsko. Podmínky i boje jsou kruté a už nyní vše, co se děje, je pro náš příběh opravdu důležité!

Na lásku a společné štěstí musí být dva. A tak se nám postupně do příběhu vmísí budoucí protějšek Alberta. Pozorujeme životy dvou lidí, které se nám jednoho dne protnou. A nutno podotknout, že ani jeden nevede zrovna šťastný život, ať už kvůli sobě nebo ostatním.

Kniha je velice napínavá. Nejvíce se však opírá o jedno vážné téma, a to je nespokojené manželství a útlak velmi blízkou osobou.

Je velice jednoduché oběť toxického vztahu odsoudit, a jako nestranný pozorovatel radit, ale díky této knize mi došlo, jak moc těžké může být, ocitnout se v takové situaci a nemít tu schopnost odejít. Ať už byste opravdu chtěli vše skončit nebo na tohle jen pomysleli.

V těchto chvílích je velmi důležité nebát se říct si o pomoc. A opravdu, pokud něco takového zažíváte, mluvte o tom s někým.

Je tu i jedna velice ošemetná věc. Kolikrát není nic tak, jak se na první pohled zdá.

To, že se například daný pár prezentuje tak, že je šťastný, opak je mnohdy pravdou. Ano, pak odchod musí být opravdu těžký. Neustále máme tendenci hledat nějaké omluvy, a hlavně když už nejste ve vztahu sami, hledáte kompromisy, jak vše ještě zachránit.

Co je určitě velice sympatické a nesmím na to zapomenout je české prostředí. I hned bych se chtěla rozjet do Hostýnských vrchů, ale i celkově, kniha mě opravdu nalákala cestovat.

Snad to bude co nejdříve reálné, a to mi připomíná další zajímavost, která mě v knize nadchla.

Příběh v čase sahá až do roku 2021 a autorka se nezapomněla zmínit o viru, který právě hýbe světem a myslím si, že je to opravdu dobře.

Až jednou bude tuhle knihu někdo číst, třeba za 40 let, půjde si vyhledat, co nám tu bránilo v běžném životě.

Nejvíce se mi zamlouvala autorčina lehkost psaní, ani nevíte jak a jste v půlce knihy. 

Zamotaný příběh, který se pomalu rozplétá, se bude líbit všem co vyhledávají napětí a záhady, ale i těm, kteří chtějí v příběhu i kus romantiky a touhy po pravé lásce, ke které je mnohdy hodně trnitá cesta.

Opatrujte sebe i vaše blízké, protože život v luxusu není vše a bez lásky se dobře nežije.

Petra Sklenářová

 

Klára Janečková
219 Kč