180 knih Danielle Steel

Aktuality a zajímavosti Vybíráme z médií: TV guru.cz | 10. června 2021

Příběhy psané životem od Danielle Steelové. Třiasedmdesátiletá pětkrát rozvedená matka devíti dětí napsala 180 knih.

 

Pětkrát vdaná a rozvedená matka devíti dětí, která napsala 180 knih. Tak by se dal shrnout život spisovatelky Danielle Steelové, jejíž jméno zná už několik generací žen z obálek oblíbených bestsellerů a televizních obrazovek, na kterých se adaptace jejích knih pravidelně objevují.

Danielle Steelovou jako by k jejímu barvitému životu předurčilo už její dětství. Narodila se v roce 1947 v New Yorku, kam její židovský otec emigroval z Německa. Její matka pocházela z Portugalska a společenský život jejích movitých rodičů byl velmi rozmanitý. Už od útlého věku se Danielle účastnila koktejlových party, a měla tak možnost pozorovat zvyky a životní styl smetánky, které jsou charakteristické pro její knihy. Po rozvodu rodičů, když jí bylo osm let, zůstala s otcem a svou matku vídala jen sporadicky. I to se později promítlo do jejího psaní.

Poprvé se vdala hned v osmnácti letech, a ještě na vysoké škole začala psát – první rukopis dokončila právě v osmnácti. Při práci pro PR agentury pak v psaní pokračovala a po sérii nezávislých článků vydala svou první novelu v roce 1972. Její děj – život mladé rozvedené ženy – se brzy stal pro Steelovou skutečností. S prvním manželem se rozvedla v roce 1974, ještě předtím se jim však stihla narodit dcera Beatrix. Danielle ale nezůstala dlouho sama. Ještě během manželství se při návštěvě vězení seznámila s odsouzeným Dannym Zugelderem, který se k ní po propuštění nastěhoval jen proto, aby za pár měsíců opět skončil za mřížemi. Steelová si ho i tak vzala, a to přímo ve vězeňské kantýně.

Rozvedli se o tři roky později a pouhý den poté, co byl rozvod oficiálně dokončen, se Steelová vdala potřetí. Byla v osmém měsíci těhotenství. Jenže ani tohle manželství nemělo dlouhého trvání a za další tři roky opět došlo na rozvod. A další svatbu. Jejím čtvrtým manželem se stal vinař John Traina, který adoptoval jejího syna z předchozího manželství. Spolu měli ještě dalších pět dětí narozených v průběhu pěti let. A i během nich Steelová stíhala psát.

Její hvězda začala stoupat v polovině 70. let, kdy se v knihách Passions Promise a Now and Forever vypsala ze svého nešťastného druhého manželství. Od té doby se její knihy držely na předních příčkách seznamů bestsellerů, a to pro paperbacky i knihy s pevnou vazbou. Ročně jich Steelová zvládla vydat kolem pěti – vždy pracovala na několika knihách zároveň, což je umění, kterým oplývá jen velmi málo autorů. Po narození dětí se vrhla do nových oblastí literatury. Kromě knih pro děti vyšla i sbírka jejích básní.

Na vrcholu slávy, sil i šťastného rodinného života však, podobně jako tomu je v jejích knihách, zasáhl do jejího života na začátku 90. let osud. V roce 1993 se Steelová pustila do soudního sporu s jinou spisovatelkou, která chtěla publikovat knihu obsahující informaci, že syn Steelové – Nick Traina, není biologickým synem jejího manžela, ale je pouze adoptovaný. Steelová se v žalobě odvolávala na to, že adopční záznamy jsou v Kalifornii tajné, a její syn je navíc ještě nezletilý. Soudy bohužel pracovaly proti ní, a kniha tak vyšla. Do jejího vydání žádné z dětí, které má Steelová s Trainem, nevědělo, že Nick je adoptovaný. V době procesu navíc nikdo nemohl vědět, co se za pár let stane. Mladý Nick, který od mládí trpěl bipolární poruchou a několikrát se léčil kvůli závislosti na drogách, spáchal v roce 1997 sebevraždu. Bylo mu pouhých 19 let.

Steelová napsala na počest svého syna knihu His Bright Light o skutečných událostech jeho života a smrti. Výtěžek z knihy, která se samozřejmě stala bestsellerem, použila k založení Nadace Nicka Traina, která pomáhá s léčbou duševních nemocí dětí a mladistvých.

Po smrti syna se Steelová s Trainem rozvedla a následně se, ve svém obvyklém stylu, opět vdala. I její páté manželství však skončilo rozvodem.

Kromě spisovatelské dráhy je Steelová známou filantropkou a milovnicí umění. I přes její překotný osobní život zůstává skromná – rozhovory poskytuje velmi málo a jejím hlavním úkolem bylo uchránit své děti před bulvárem. I přes zářnou spisovatelskou kariéru jim věnovala maximum svého času, psala většinou po nocích a spánek si dopřávala pouze čtyři hodiny denně. V současné době dělí svůj čas mezi svůj dům a rodinu v San Franciscu a svůj druhý domov v Paříži. V téměř 74 letech stále píše.

 

Autor: Jiří Kučera

Zdroj: https://www.tvguru.cz/pribehy-psane-zivotem-od-danielle-steelove-triasedmdesatileta-petkrat-rozvedena-matka-deviti-deti-napsala-180-knih/

Foto: https://daniellesteel.com/photo-gallery

Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
69 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
99 Kč
Danielle Steel
239 Kč
Danielle Steel
229 Kč