Příběh Molly z Psího poslání

Recenze Andrea Simoglu | 9. června 2021

Každý pes na světě má nějaké poslání. Příběh Molly vypráví o lásce mezi dívenkou CJ a roztomilou fenkou Molly. Obě mají krásnou duši a těžký život a v momentě, kdy jedna druhou poznají, vznikne z toho přátelství, které nerozdělí vůbec nic.

Psí poslání pro děti

Příběh Molly vlastně vychází z knihy Psí poslání, jehož autorem je W. Bruce Cameron. A protože tahle kniha je určena spíš pro dospěláky, ale zároveň je jasné, že příběh sám o sobě děti prostě musí zaujmout, byl nápad vydat také verzi pro malé čtenáře naprosto geniální!

Psí poslání pro dospěláky sleduje osudy pejska Baileyho, který najde svého páníčka v malém klukovi Ethanovi, ale když přijde jeho čas, zemře. Jeho duše však žije dál a vtělí se zase do jiného pejska… a pak zase do jiného. Psí duše takto neustále putuje a vždy naplní život nějakého člověka, přičemž vytváří dojemné příběhy vždy podle toho, do jakého psa se duše převtělí. W. Bruce Cameron se rozhodl vytvořit také „dětské verze“ Psího poslání, a sice rozdělené do ucelených příběhů jednotlivých pejsků: Bailey, Elli, Molly,…

Cílové skupině, tedy dětem, je knížka skvěle přizpůsobena svým stylem. Text se čte moc dobře, snadno a děti určitě baví. Příběh fenky Molly je láskyplný, chvílemi i napínavý, ale v každém případě krásný.

CJ & Molly

Molly je kříženec pudla a (snad) kokršpaněla. Je to roztomilá kudrnatá psí slečna, do které se dívka CJ okamžitě zamiluje. Najde ji v jakémsi psím útulku, který vede jedna moc hodná paní milující pejsky. CJ to nemá zrovna jednoduché a fenku domů přivede tajně. Její matka Gloria je nafoukaná, zlá, nepřející a nesrdečná, zahleděná jenom sama do sebe, upřednostňující svoje vlastní touhy a ambice. Přesný opak CJ! Nového člena rodiny si musí dívka před svou matkou lstí prosadit.

Okolnosti svedou CJ a Molly k práci signálních psů. Jedná se o psy speciálně cvičené pro odhalení rakoviny u lidí. Poměrně záhy se ukáže, že Molly je touto jedinečnou schopností taktéž obdařená. Jednoho dne se jí podaří vypátrat rakovinu u cvičitelky Sheryl, které právě díky brzkému odhalení téhle zákeřné nemoci zachrání život.

Po roztržce s máminým novým přítelem Gusem musí Molly chtě nechtě z domu, přestože je na ni svedena vina neprávem. Snažila se totiž CJ bránit před Gusovým nehezkým chováním. Ta se po matčině nesmyslném příkazu rozhodne odejít z domu i s Molly. Pár dní přebývají u přátel, mění domov častěji než špinavé prádlo a jednu noc dokonce přespávají v jakési garáži na podložce z kartonové krabice. Pro čtenáře je tahle pasáž určitě jednou z nejsmutnějších. I coby dospělá žena jsem se modlila, aby to všechno dobře dopadlo. Měla jsem o ně strach a soucítila jsem s oběma.

Molly a CJ se staly nerozlučné kamarádky. Fenka stála při dívce v každé situaci, považovala vždy za povinnost chránit ji vůči všem nespravedlnostem a zlým lidem. Nikdy ji neopustila a v době, kdy od sebe byly odloučené, prožívala Molly nefalšovaný psí smutek.

Očima Molly

Příběh Molly je vyprávěn ze psího úhlu pohledu – vypravěčkou je samotná fenka Molly. Děti si díky tomu snáz uvědomí, že pes může stejné věci vnímat úplně jinak než člověk. Pochopí, že pes má o různých věcech jiné smýšlení a vidí je jinak, než je vidíme my, dospěláci.

Knihu bych doporučila všem dětem cca od 8 let, zvlášť pokud mají rády psy. Skvěle se hodí pro předčítání před spaním i pro samostatné čtení těch, kteří už to zvládnou sami. Písmenka jsou dostatečně velká, styl pochopitelný i pro menší děti a příběh samotný je až dětsky kouzelný!

Každý pes na tomhle světě má nějaké poslání. Tím Mollyiným bylo doprovázet dívku CJ a být jí tou nejlepší kamarádkou. Je nesmírně příjemné si uvědomit, jak velkou roli sehrávají psi v našich životech. Dělají ho šťastnějším, naplňují ho láskou a čistým přátelstvím a zanechají v něm nesmazatelnou stopu.

Andrea Simoglu