Síla lásky z minulosti

Recenze Petra Pilátová | 14. května 2021

S tvorbou Amy Harmonové se čeští čtenáři mohli seznámit v knihách Meč a ptáček a Z písku a popela. Na začátku května na knižní pulty zavítala autorčina další kniha s názvem Vítr to ví.

Hlavní hrdinka příběhu je Anne Galagherová, která vyrůstala s dědečkem a ráda poslouchala jeho příběhy o starém Irsku. S dědečkem Eoinem měla krásný vztah, a proto ji jeho smrt hodně zasáhne. Rozhodne se mu splnit poslední přání a vydává se do Irska rozprášit jeho popel. Stane se však něco podivného a Anne se probouzí na stejném místě, ale v jiném čase. Náhle se totiž nachází v poválečném Irsku v roce 1921, které rozhodně není bezpečné, zvlášť když musí přijmout identitu ženy, která je považována za mrtvou. Navzdory všem okolnostem se stane něco, co Anne opravdu nečekala, zamiluje se. Jenže má láska v minulosti nějakou budoucnost?

 Vítr to ví čtenáři nabízí na téměř 400 stranách historický román, který si ho bezpochyby získá svou čtivostí a lehkostí. Celá kniha je psána místy až poetickým stylem mnohdy s nádechem melancholie. Pokud patříte mezi milovníci citátů v knihách, přijdete si na své, jelikož zde je jich hned několik, které stojí za poznačení. Stavebním kamenem příběhu je vztah Anne a jejího dědečka. Čtenáři je hned jasné, jak moc pro sebe znamenali. Kapitoly Anne jsou prokládány deníkovými zápisky, které byly příjemným zpestřením a dodávaly zase jiný pohled na příběh. Nečekejte, že jedna akce bude střídat druhou, příběh plyne pozvolně a stále si drží svoje tempo. Postavy budete poznávat postupně, ale ne příliš do hloubky. I tak si k nim ale dokážete vytvořit v průběhu čtení vztah.

Na knize je určitě nejzajímavější téma cestování časem. Celý příběh působí dost uvěřitelně a čtenáře k sobě dokáže připoutat. Ačkoliv je milostná linka od začátku patrná, stále budete v napětí, jak to celé dopadne, protože pár, který od sebe dělí několik desetiletí, rozhodně nebude mít na růžích ustláno. Příběh je sice historická fikce, ale předkládá spoustu otázek, nad kterými se lze zamyslet i dnes. Dominantou příběhu je prostředí Irska. Autorka poodhaluje historii takovým způsobem, že si budete sami chtít zjistit další informace a bádat nad tím, co se doopravdy stalo. Pokud už nějaké povědomí o historii Irska kolem roku 1921 máte, zcela určitě to umocní váš čtenářský zážitek.

Pokud máte rádi historické a romantické příběhy, Vítr to ví vás nadchne. Zároveň knihu ocení každý, kdo chce nahlédnout do historie Irska. Jestliže jste čtenář, který nerad čeká na pokračování knih, Vítr to ví je stand alone, takže žádné čekání není nutné na rozdíl od série Cizinka, ke které je kniha v zahraničí často přirovnávána. Vítr to ví je jednou z těch knih, která začíná nenápadně, ale čím déle čtete, tím více vás baví a po dočtení ve vás bude rezonovat ještě nějakou dobu.

 

Petra Pilátová

Amy Harmonová
319 Kč