A pak řekl: „Sbohem.“

Recenze Kristina Heklová | 13. května 2021

Samota je něco, co děsí spoustu lidí. Někdy je ale horší to, co jí předchází. Loučení. Pro koho je vlastně loučení důležité? Pro toho, kdo odchází nebo pro toho, kdo zůstává sám?

Bernhard Schlink je německý autor, který je u nás známý především díky svému románu Předčítač, který byl i zfilmován v hlavní roli s Kate Winsletovou. Velký úspěch u nás zažil i jeho román Olga z roku 2019, kde se autor věnuje německé historii 20. století.

Jeho nová kniha Barvy loučení je ovšem jiná. Je to totiž sbírka obsahující devět povídek, které spojuje téma loučení. Autor si zde pokládá otázku, pro koho samotný akt loučení vlastně je. Je spíše pro člověka, který odchází, nebo pro toho, kdo zůstává? Toto téma zpracovává v každé povídce zcela odlišně a každý jeho hrdina i situace jsou jiné. Jiné jsou i samotné akty a významy loučení. Někdy je to zcela intimní a osobní záležitost, ale jindy je ono loučení spíše formalitou nezbytnou k dalšímu posunu. Může se dokonce stát, že člověk se loučí i přes to, že zůstává a vlastně jde spíše o jeho vnitřní boj a uvědomění.

Barvy loučení se dotýkají zásadního tématu, které je spojené s lidským životem a pro každého je nevyhnutelné. Autor se nebojí jít do hloubky a stavět před čtenáře loučení v jeho nejrůznějších podobách. V této knize je opravdu velká variabilita různých životních příběhů, takže každý si v ní najde to své.

Bernhard Schlink v povídkách používá při vyprávění ich – formu, což čtenáři jistě pomůže, aby se vcítil do postav a prožíval s nimi jejich zásadní životní chvíle. Ať už je vypravěčem postarší informatik, kluk objevující krásy života nebo intelektuál ve středních letech, který se snaží znovu obnovit lásku k jedné ženě, vždy si díky autorově stylu dokážete s postavami vytvořit pouto.

Při povídkách bývá často problém, že kvůli svému krátkému rozsahu můžou čtenáři připadat jaksi nekompletní, nedokončené. To se ovšem Schlinkových povídek netýká. Autor v nich řekl vše, co mělo být řečeno.

Barvy loučení jsou zajímavým pohledem na téma, se kterým se lidé setkávají dnes a denně a ukazuje nám, jak jej lze prožívat a zvládat. Pokud máte tedy chuť zamyslet se nad loučením spolu s autorem a prožít zajímavé životní situace, které jsou ale vlastně celkem normální, určitě sáhněte po Barvách loučení.

 

Kristina Heklová (@kristi_cte)

Bernhard Schlink
239 Kč