Klára Janečková: Francouzský manžel je ze života

Rozhovory Knižní klub | 10. května 2021

Oblíbená spisovatelka Klára Janečková právě vydává svůj dvanáctý román. Přečtěte si rozhovor s autorkou o její nové knize i o tom, co plánuje do budoucna.


Jméno spisovatelky Kláry Janečkové rozhodně není neznámé. S dvanácti vydanými romány je již zkušenou autorkou české literární scény a i když v jejích příbězích hraje vždy důležitou roli láska, rozhodně se nejedná o žádnou „červenou knihovnu“. Naopak - vztahy mezi muži a ženami jsou v jejích knihách často velmi spletité a občas se vyvíjejí i dost nečekaným směrem, takže v příbězích není nouze o různá překvapení a dějové zvraty... Právě proto se Klářiny čtenářky vždy tolik těší na každou její novinku.

 

Kláro, román Francouzský manžel je už Vaší dvanáctou knížkou - odkud jste čerpala inspiraci?

Francouzský manžel je ze života. Z mého života. Sama jsem se totiž před pár lety provdala za Francouze. Vždy jsem milovala vše francouzské. Historii, krásnou zemi, kuchyni. Život mi potom do cesty přihrál i francouzského manžela. A nestačila jsem se divit... Romantické představy jsou často něco jiného, než potom skutečná realita. Rozhodně mne ale aspoň inspiroval k sepsání knihy.  

 

Jak dlouho jste příběh psala? Měla jste v „koroně“ na psaní více času?

Příběh vznikal déle než rok. Korona mi do života přinesla mnohé ztráty a těžké situace. Více času jsem rozhodně neměla. Ale psala jsem, kdy se to dalo, ve volných chvílích, v nichž jsem byla naladěná na tvorbu. 

 

Kromě toho, že jste spisovatelkou, pracujete ještě jako školní psycholožka. V čem byl pro Vás poslední rok nejtěžší?

Nejtěžší byla bezmoc. Děti mi volaly, psaly, trápily je někdy velmi závažné věci a já se s nimi nemohla setkat. Vše jsem řešila z dálky. Nástup zpět do škol je také velká změna. Testování, pozitivní děti v krizi, strach, agresivita školáků kvůli dlouhému období doma. Všechno je za poslední rok nové. 

 

A v čem byl uplynulý rok obtížný pro školáky - změnily se nějak problémy, které s nimi nejčastěji řešíte?

Přestala jsem řešit kyberšikanu a začala ve velkém řešit úzkosti, sebepoškozování, strach dětí pramenící z nejistoty, co bude dál. Kdy se vrátí do školy? Jaké to bude? Mohou propadnout? Nejde jim občas se připojit na vysílání, potom mají absenci a rodiče se zlobí.

Dalšími problémy jsou smrt a nemoc. To řeším hodně. Nemoc v rodině, často bohužel i úmrtí...

 

Pracujete už na novém románu - a pokud ano, o čem bude tentokrát?

Chtěla bych psát román o kyberšikaně. Na úrovni dospělých i dětí. Nejspíše bude z prostředí školství, které dobře znám. Ale zatím jsem se k němu ještě nedostala. Doufám, že léto bude příznivé pro psaní. Hodně přemýšlím, jak téma uchopit. Ale příběhů jsem prožila mnoho a sama jsem se také stala obětí kyberšikany ze strany dospělých i dětí.

Ale může se klidně stát, že mne osloví i úplně jiné téma J

 

Tak se tedy necháme překvapit - a rozhodně se budeme těšit! Děkujeme za rozhovor a přejeme krásné jarní dny.

 

Medailonek autorky:

Klára Janečková (*1979) vystudovala psychologii na olomoucké Univerzitě Palackého a roky působí jako školní psycholožka na dvou základních školách, kde se zabývá problematikou šikany, kyberšikany a krizovou intervencí pro rodiny i žáky.

Dosud vydala deset románů: Unesená, Ďábelská tvář, Osudová posedlost, Manželské okovy,  Srdce v písku, Temnota, Prokletý původ, Deník Gréty Kaiserové, Zrada, Pád do tmy a Vítěz.

Kromě toho píše odborné články do médií a pomáhá v rozvoji začínajícím talentům. Energii dobíjí hudbou všech žánrů, tancem, jógou, cestováním a třemi kočkami. 

Žije a pracuje ve Chvalčově u Bystřice pod Hostýnem na východní Moravě.

 

Klára Janečková
219 Kč