V kraji vinných hroznů...

Setkání s autory Vybíráme z médií: Wine @ Degustation | 10. května 2021

Pro ty, kteří se nechali minulého roku nalákat na slůvko „vinařství“ v titulu knihy Vinařství: V bouřlivých časech, kterou vydala Euromedia Group, a. s., – Ikar (www.euromedia.cz), nabízíme pokračování této strhující rodinné ságy z Alsaska.

Je to tak trochu odlehčení našeho obvyklého tématu odborného vinohradnictví a vinifikace ve sklepě, ale kniha splňuje vše, co lze od barvitého vylíčení obrazu měšťanské společnosti na konci 19. století čekat: v prvé řadě zakázanou lásku bohatého dědice velkého alsaského vinařství a chudobné sloužící Ireny. Následuje potřebná zápletka, spočívající v nečekaném a hrozivém odhalení, které Irenu vyžene i s novorozeným synem z domu vinařské rodiny Gerbanových, obchodníků s vínem v alsaském Weissenburgu.

Irena přichází o vše: o lásku, domov i budoucnost, ale pak v jejím životě nastane nečekaný obrat... Nijak tuto klasickou románovou zápletku nezlehčujeme již proto, že příběh je nabídnut velmi působivým „obrazovým stylem psaní“. Ostatně to již ocenilo sdružení německých historických romanopisců (HOMER Historische Literatur eV.), kteří Marii Lacrosse (tehdy ještě pod jejím jménem Marita Spang) udělili za její první historický román Hexenliebe (2014) literární cenu Golden HOMER Award.

I tato část ságy je spojena s rodinným vinařstvím v Schweighofenu, které vytváří působivou kulisu celému příběhu. A je to příběh poutavý, lidsky hluboký a velmi přesvědčivý, již proto, že autorka má k tomu všechny předpoklady: vyrůstala jako vnímavá dcera dvou učitelů dějepisu v německém Trevíru, vystudovala psychologii (šest let pracovala jako klinický psycholog) a se svým mužem a dcerou nyní žije v poklidném rodinném vinařství.

I proto hodně z toho, co autorka ve svém románu popisuje, najdete i dnes v podobě jazyka, jídla a pití, zvyků a tradic na slavné alsaské vinařské cestě.

Zdroj: Jiří Trapek, Wine @ Degustation