A pak to přišlo…

Recenze Kristina Heklová | 24. dubna 2021

Svět jak ho Citra a Rowan znali se otřásl v základech. Teď je vše jinak a oni jsou jediní, kdo může situaci ještě napravit. Nebo ne?

Ano, konečně je to tady, a i my v Česku jsme se se můžeme pustit do závěrečného dílu trilogie Smrtka od Neala Shustermana, o kterém si zde budete moci něco přečíst. Takže pokud jste ještě nečetli první dva díly (Smrtku a Nimbus), rozhodně to napravte a pozor, v tomto článku mohou být spoilery z těchto dílů.

 První díl trilogie zaznamenal obrovský úspěch a ani druhý nevybočil z řady. Je pravda, že na Zvon jsme si chvíli počkali, ale rozhodně to stálo za to!

Neal Shusterman vytvořil dokonalý svět, kde se lidé nemusí bát bolesti a smrti tak, jak ji známe my. Každý člověk může žít a fungovat do té doby, než si pro něj přijde smrtka. Smrtky ovšem nejsou žádné strašidelné bytosti, které máchnou kosou a vezmou vám duši, ale jsou všemi uznávané a jejich práce je velmi vážená. Každá smrtka by měla dodržovat kodex, který je jim stanovený a měla by dělat čest svému poslání. Bohužel ne všechny smrtky s tím ale souhlasí. Jsou takové, pro které je smrt zábavou, a to způsobí velký rozkol v jejich cechu.

Naši hlavní hrdinové, Citra a Rowan, se ocitnou přímo uprostřed tohoto sporu a každý se s ním snaží vypořádat po svém. Oba ovšem chtějí zůstat věrni svým hodnotám a taky jeden druhému.

Poté, co je zničena Trvalka, Nimbus se odmlčí a cech smrtek se začíná hroutit, jsou Citra i Rowan nezvěstní a k moci se dostává smrka Goddar, pro kterého je kosení lidí především zábavou. Je to jeden velký chaos. Goddardovy názory byly vždy kontroverzní, ale od chvíle, kdy se dostal k moci, začíná být vše mnohem více vyhrocené. Snaží se totiž prosadit, aby si smrtky mohly v podstatě dělat cokoli od masového vraždění až po rasové čistky. Proti tomu se však ozývají hlasy staré gardy, což jsou smrtky, které chtějí zůstat věrné tradicím. Tyto události v čele s Goddardem způsobí naprostý rozvrat cechu smrtek a ohrozí běh celého světa.

Zvon se od předchozích dvou dílů liší nejen svou tloušťkou, ale i tím, že se v něm dozvídáme mnohem podrobnější informace o fungování nového světa, cechu smrtek, ale především o Tónistech, kteří v tomto díle sehrají velmi důležitou roli. Díky tomu zde není až tolik akce, ale o to více je zde zajímavostí a dodatků, které vám spoustu věcí dokážou objasnit.

Kniha je skvělým zakončením originální a poutavé série, která si ve světě získala hromady příznivců a já se vůbec nedivím. Na Zvon jsme si museli počkat, ale konec, který nám Neal Shusterman připravil, je opravdu velkolepý.

Kristina Heklová (@kristi_cte)

Neal Shusterman
399 Kč