Co když na životě jednoho dítěte závisí osud třetí říše?

Recenze Linda Petříková | 22. března 2021

Fascinující příběh, na který jen tak nezapomenete, budete ho celým srdcem prožívat a netrpělivě čekat, jak to celé dopadne. Dítě třetí říše vás prostě dostane!

Mandy Robotham už od devíti let chtěla být spisovatelkou. To se jí nakonec také splnilo a získala titul kreativního psaní na Oxford Brooks University. Dnes pracuje jako porodní asistentka a píše o tom také ve svém historickém fiktivním románu Dítě třetí říše, který u nás sklidil značný úspěch.

Kniha vypráví příběh Anke - vězenkyně z lágru, kde dělá to, co dělala i před příjezdem do tohoto pekla. Jejím úkolem je pomáhat ženám porodit a starat se o novorozence, ačkoliv všichni vědí, že děťátko s matkou dlouho nebude. Jednoho dne se pro ni vše změní a Anke odjíždí do luxusního sídla v Berghofu, kde má jasný úkol. Postarat se o milenku Adolfa Hitlera a dohlédnout na ni během jejího tajného těhotenství. Hlavní hrdinka po několika letech dostane čisté oblečení, začne více jíst a daří se jí mnohem lépe, než v pracovním táboře. To ale neznamená, že má vyhráno.

Autorka napsala jedinečný příběh plný napětí, strachu, bezmoci a utrpení. Ačkoliv je knih z druhé světové války na výběr opravdu hodně, tento příběh je díky síle mateřského pouta jiný. Anke je velmi dobrosrdečná postava, kterou si zamilujete a budete jí fandit od začátku do konce.

V knize se střídají dvě časové linie - obě z pohledu naší hlavní hrdinky. Vypráví nám, co se jí právě děje, ale také se vracíme do její minulosti a zjišťujeme, jak to, že se oskytla v pracovním táboře a jaké hrůzy si tam prožila. V některých částech příběhu budete nadšení, někdy se vám bude chtít řvát a brečet a někdy zase budete rádi za to, jak se Anke cítí a co zažívá. Získá totiž spojence přesně tam, kde by ho nejméně očekávala.

Dítě třetí říše je bolestivý a silný příběh, ve kterém sledujeme velmi krátké životy novorozenců, silnou ztrátu všech matek, nepříznivé podmínky pro život a životní situace, které bychom nikomu nezáviděli.

Jednou z nejsilnějších částí knihy je epilog, kde se dozvíte, co se stalo s Anke, s jejími rodiči a kamarády, které si během války našla. Je to skutečně silný příběh, který stojí za vaši pozornost.

 

Linda Petříková

 

 

Mandy Robotham
279 Kč