Dokáže víc milovat člověk nebo robot? Kdo z nich umí být víc bezcitný?

Recenze Sabina Novotná | 18. března 2021

Ian McEwan ve své nejnovější knize popisuje svět, ve kterém by Velká Británie nevyhrála bitvu o Falklandy a ve kterém by matematik Alan Turing nebyl popraven, ale věnoval by se vývoji umělé inteligence.

Příběh se odehrává v alternativní realitě osmdesátých let ve Velké Británii. Technologickou vyspělostí však svět připomíná spíše blízkou budoucnost. Technologie nás předběhly, a tak už v té době si lidé mohli pořídit vlastního robota. Ti jsou vyráběni jako společníci a pomocníci v domácnosti. Na výběr jsou varianty Adama nebo Evy. Hlavní postavou příběhu je Charlie, který se rozhodne pořídit si Evu, zbude na něj ovšem jen robot Adam. Ani jedna verze robota není primárně určena pro sexuální využití, i když jim tyto schopnosti nescházejí.

Třicátník Charlie nemá smysl života a jen tak přežívá. Z dědictví po matce si koupí androida Adama, který se tak stává jeho společníkem a vyplňuje vnitřní prázdnotu. Charlie si na Adama brzy zvyká a zároveň konečně navazuje vztah se svou sousedkou. Jenže jejich společně naprogramovaný android je jim denně nablízku.

Stroje jako já se tváří na první pohled jako román o robotech a umělé inteligenci, ale nenechte se zmýlit, jedná se o knihu o lidech a jejich chybách. Je možné, aby byl robot citlivější než člověk? Je sex s robotem nevěra? Kdo má vlastně svědomí, lidé z masa a kostí nebo ti z kovu a plastů?

V knize naleznete pomyslný milostný trojúhelník mezi Mirandou, Charliem a Adamem. Adam je navíc sečtělý a má neustálý přístup k databázi informací. Snadno tak odhalí lež nebo přestupky. Zároveň má paměť, která nezapomíná a kdykoliv si může jakoukoliv zažitou vzpomínku vyvolat.

Knih o robotech vyšlo nespočet, ovšem Stroje jako já nejsou typickým sci-fi románem, je to spíše filozofická kniha zamýšlející se nad životem lidí. Řeší otázku závislosti na moderních technologiích nebo vyššího zájmu o tržní novinky než o lidské chování a psychologický stav. Kniha obsahuje velké množství zajímavých a krásných myšlenek, které rozhodně stojí za přečtení.

Pokud jste navíc fanoušci Iana McEwana tak se vám kniha musí líbit. 

 

Sabina Novotná

Ian McEwan
319 Kč