Co když vaše zlatíčka nejsou ve skutečnosti vůbec vaše?

Recenze Zuzana Schedová | 28. února 2021

Věříte na pověry? Myslíte si, že existují víly a jiné zlé bytosti z pověstí, které jednoho dne přijdou a vymění vaše děti za divné bytosti, které budete vychovávat, aniž byste tušili, že stalo něco špatného?

Naši předkové těmto pověstem věřili, a proto měli velké množství úkonů, které po narození svých dětí dělali, aby je před těmito bytostmi ochránili. Jenomže v dnešní době lidé už na podobné věci nevěří, myslí si, že šlo jenom o výplod fantasie nevzdělaných lidí. Dnes přece díky vědeckým poznatkům už víme, že něco takového nehrozí a všechny podivné události se dají logicky vysvětlit. Ale co když je na tom přece jenom trochu pravdy?

Lauren Tanerová je neskutečně unavená. Nedávno porodila dvojčata, dva zdravé kluky, a celý její svět se otočil vzhůru nohama. Je přesvědčená, že v noci jejich narození viděla divnou ženou, která se její děti v nemocničním pokoji snažila vyměnit za své divné tvory. Když se dovolá na policii a ta nikoho na pokoji nenajde, všichni jsou přesvědčeni, že to byly halucinace způsobené vyčerpáním po porodu. Uběhne několik týdnů a z Lauren se stane úzkostlivá bytost, která má velký strach o bezpečnost svých dětí. I když předtím byla aktivní, teď nevychází z domu a nikomu nechce své děti přenechat, protože se bojí, že by jim někdo ublížil. Její manžel ji ale přesvědčí, že by jí trochu čerstvého vzduchu a pohybu udělalo dobře. Tahle procházka se pro ni nakonec stane osudnou, protože děti někdo unese. Naštěstí se je povede ale poměrně rychle najít. Lauren je od toho momentu přesvědčená, že i když děti vypadají jako její, její ve skutečnosti nejsou. Že je mezitím někdo vyměnil, a tak skončí na psychiatrii. I když jí nikdo nevěří, ona je přesvědčena o své pravdě a je ochotna obětovat cokoliv, aby své děti získala zpět. Ale nejsou to jenom její halucinace a ve skutečnosti má své děti celou dobu u sebe?

Musím říct, že čtení Zlatíček jsem si neskutečně užila. Po přečtení prvních pár kapitol se mi šlo spát skutečně těžko a to jsem nevěděla, co mě ještě čeká. Ta správná atmosféra se autorce povedla vytvořit hned na prvních pár stránkách. Jsem náročný čtenář thrillerů, jen tak mě nějaký thriller nezaujme, ale musím říct, že Zlatíčkám se to povedlo hned od prvních kapitol. Není to totiž vůbec jen tak obyčejný thriller s námětem o unesených dětech a unavené matce, kterých najdeme hned několik. Zlatíčka mají příměs strašidelna a záhady, který vás ke stránkám připoutá takovým způsobem, že vůbec nebudete vědět, co si myslet. Máte věřit matce, která vypadá, že se ve skutečnosti zbláznila? Vždyť přece žádné víly a podobné stvoření v dnešní době neexistují. Nebo má přece jenom pravdu? Je to napsané strhujícím stylem s mrazivou atmosférou, která vás nenechá spát, tak jako nenechala spát klidným spánkem ani mě. A tak pokud máte blízko k příběhům s nádechem nadpřirozena, rádi se trochu bojíte, lákají vás pověsti a pověry, Zlatíčka si rozhodně nenechte uniknout. Je to totiž momentálně to pravé zimní čtení.

 

Zuzana Schedová

 

Melanie Golding
319 Kč