Pod slupkou nádherného jara vyplouvá na povrch dávná tragédie

Recenze Patrik Kříž | 15. února 2021

V roce 1986 o Valpružině noci se stane tragédie, ve které se mladá Elita Svartová stane jarní obětí. Thea ze současnosti je ale přesvědčená o tom, že pachatel nebyl správně obviněn, a tak se začne vrtat v minulosti a objeví nečekaná tajemství.

Pokud jste už od Anderse de la Motte něco četli, tak jistě uznáte, že umí brilantně a s lehkostí psát. Udrží tak čtenářovu pozornost až do poslední stránky knihy a rozhodně se od čtení nedá odtrhnout.

Jelikož autor sloužil u policie, příběh v Jarní oběti je velmi uvěřitelný a působí reálně do nejmenších detailů. Hlavní postava Thea je tu zde jako hlavní vyšetřovatel, ale u policie neslouží. Dávný příběh ji jen zaujal, což je originální a hlavně velmi zajímavé, když můžeme pozorovat pohled zvídavé osoby, kterou jsme při čtení i my.

Další věc, kterou musím pochválit, je prolínání minulosti se současností. Nejen že totiž sledujeme Theu a její pátrání, ale i Elitu a klíčové informace z období této rituální vraždy.

Na začátku kapitol se také nachází krátké úryvky z dopisů, které byly velmi osobní a autentické, nejednou mi díky nim přeběhl mráz po zádech.

Jak jsem již zmiňoval na začátku článku, příběh v minulosti i současnosti se odehrává okolo Valpružiny noci, což je ve Švédsku něco jako naše Pálení čarodějnic. Čtení je tak díky tomu více mysteriózní a napínavé. Zároveň jsem byl nadšený z konce, který autor dokázal sepsat velmi dojemně, poté jsem byl už skálopevně přesvědčen, že mé hodnocení bude pětihvězdičkové.

I když je venku za okny stále pravá zima, rozhodně se do Jarní oběti pusťte, protože autor na vás atmosféru období tak přenese, že se budete jako na jaře cítit.

A mimochodem, díly v sérii můžete číst v libovolném pořadí, každý má totiž jiný příběh, postavy i prostředí. Takto na přeskáčku sérii např. čtu já, až teď se budu pouštět do Konce léta.

 

Patrik Kříž

Anders de la Motte
319 Kč