Nebezpečný svět virtuálních sítí

Recenze Jarmila Skopalová | 10. února 2021

Víte, co mohou mít společného samota, touha a láska?
Seznamku.

Už párkrát jsem psala o tom, jak mladí kluci a holky v metru nevidí jeden druhého a při tom píši smsky o tom, jak se nemají kde seznámit. V metru by si aspoň koukli do očí, ale virtuální seznamka nedá ten první zásadní pocit: chci tě? Důvěřuju ti? Nemám z tebe náhodou strach?

Virtuální svět sociálních sítí je nebezpečný v tom, že zastře tenhle první dost důležitý okamžik, kdy se ozývá intuice. Nemusíme ji vždycky zachytit, ale to „něco“ v nás z té první sekundy vždycky zůstane. A pak se tenhle první okamžik  může v pravou chvíli spojit s dalším poznáním.

Ale když si necháte rozostřit vidění zmatenou obrazovkou plnou oken s obrázky, intuice nemá kudy vylézt. Kniha Na špatném místě (vydal Ikar, překlad Milena Havlová) má úžasný začátek – tak a teď bych vám ho málem odvyprávěla. Tak to ne – vezmeme to jen velmi povrchně.

Holky, mladé ženy, jsou samy, cítí se samy, některou do nového vztahu žene maminka, některou zvědavost, některou dokonce touha mít víc než ta druhá. To, že se začnou ztrácet, je nabíledni. Když už se některé podaří včas utéct a nebo nezabere na vějičku, zůstává tu nepříjemná možnost – telefonní obtěžování, vyhrožování a to může být mnohem nepříjemnější než podívat se svému pronásledovateli do očí.

Není to úplně prvoplánově odsudek virtuálního světa. Je to hodně dobrý román o vášni, spletitých rodinných a přátelských vztazích, o třeskuté snaze napravit svůj život tím, že do něj přiberu někoho druhého. Ne vždycky to tak skvěle funguje.

Podle průzkumů se na seznamkách všeho druhu seznámila spousta lidí, mnozí spolu zůstali, založili rodiny a žili „šťastně až do smrti“ – což mi připomnělo Shreka a maminku čarodějnici prince Krasoně. Jo – ne každý Krasoň zvenčí je Krasoněm i uvnitř!

Joy Fieldingová je kanadská spisovatelka, ale svoji kariéru začala jako herečka. Dokonce se prosadila v Hollywoodu ještě pod jménem Teppermanová, možná si pamatujete film z roku 1965 Zima nás zahřeje. Hollywood ji ale zklamal a tak se rozčarovaná vrátila do Toronta. Její knihy však došly svých filmových podob – knihy Jane utíká a Dej mamce pusu patří mezi nejúspěšnější a taky nejčtenější.

Jarmila Skopalová, Knižní novinky

Joy Fieldingová
299 Kč