Rodinná bible – unikátní dědictví pro další generace

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 9. února 2021

Bible je jednou z knih, která je s námi po generace a přináší příběhy, nadčasové hodnoty i životní zkušenosti.

Podívejme se nyní spolu na tzv. rodinnou Bibli, kterou před časem vydalo nakladatelství Euromedia.


Bible
je nejvíce překládanou a vydávanou knihou, první Gutenbergovo vydání z roku 1452 bylo první tištěnou knihou v Evropě. Ve 14. století vznikly nejstarší české překlady – např. Bible olomoucká či třeboňská. Nejvýznamnějším českým překladem se později stala Bible kralická

Nakladatelství Euromedia přišlo s nápadem tzv. rodinné Bible. Obsahuje rodinný rodokmen, do kterého mohou všechny následující generace potomků zaznamenávat důležité okamžiky (narození, úmrtí, sňatky a jiné cenné události). Rodinná Bible má všechny předpoklady pro to, aby se stala důležitým majetkem rodiny a předávala se jako vzácné dědictví z generace na generaci, spolu s nadějí a vírou, kterou Bible obsahuje ve svých textech.

Rodinná bible je v každém ohledu luxusní a výjimečná. Jde o vzácný tisk, který vychází z umělecké tradice a v kontrastu k mechanizovaným postupům moderní knižní produkce se vrací ke knihařskému řemeslu. Každý z 500 vydaných kusů je ručně šitý a vázaný v kůži zdobené ražbou, slepotiskem, kováním a sám o sobě představuje umělecké dílo. Součástí knihy je i luxusní kazeta.

Rodinná Bible se oproti běžným Biblím vyznačuje několika zvláštnostmi. Kromě toho, že obsahuje 356 reprodukcí ze středověkých biblí, 270 iluminací zdobených fóliovým zlatem, vzácné miniatury a ozdobné iniciály, zahrnuje speciální předmluvu papeže Františka a Vatikánské apoštolské knihovny.

Provedení vazby je inspirováno slavnou německou biblí Matthäuse Meriana z roku 1630. Zlatá ořízka je puncovaná technologií, na niž má patent jediné knihařství na světě – německá knihvazačská dílna Richard Mayer, Esslingen.

Kniha vyšla v německo-česko-slovenském soutisku. Její koncepci a výběr iluminací z dochovaných historických rukopisů zajišťovalo německé nakladatelství Mueller und Schindler, specialisté na faksimile a vzácné tisky. Zejména výběru a zajišťování ilustrací museli odborníci věnovat mnoho času, neboť kniha obsahuje iluminace, miniatury a iniciály ze 154 různých manuskriptů z více než 40 knihoven, muzeí i soukromých sbírek. Zřejmě nejstarší ilustrace v knize pocházejí z takzvané Bible ze San Paolo z roku 875.

Vzhledem k tomu, že jde o vzácný tisk za použití ušlechtilých materiálů, bylo také nutné velmi pečlivě naplánovat a kontrolovat výrobu, od návrhu grafické úpravy přes sazbu, tisk a ruční vazbu. Práce na přípravě knihy probíhaly téměř rok.

Rodinná Bible obsahuje kompletní znění Starého a Nového zákona v textu Jeruzalémské bible přeloženém Františkem X. a Dagmar Halasovými.

Tato kniha je proto jedinečnou příležitostí nejen pro znalce a sběratele, ale také pro ty, kteří rádi investují do umění či hledají luxusní dárek.


 

 

neuveden
14900 Kč