Kytici může rozumět celý svět

Rozhovory Knižní klub | 14. ledna 2021

Výtvarnice Míla Fürstová (45) se ve světě proslavila vytvořením obalu k albu Ghost Stories britské skupiny Coldplay. Česká veřejnost ji zaznamenala i díky přeměně orlů Mattoni v umělecká díla. A nedávno vyšla sbírka Kytice, kterou zdobí Míliny ilustrace.  


Co bylo na ilustraci Kytice nejtěžší?

V Erbenových baladách hraje velkou roli hororová nálada. Moje vlastní práce se vždy snaží ctít a vyjadřovat atmosféru a jsem ráda, když se nad ní lidé zamyslí a nacházejí v ní stále nové roviny. Ty ale bývají většinou rozjímavé, snové a ženské. Až doteď jsem se hororu ve své tvorbě nikdy nedotkla. Nyní, když jsem svoji práci na Kytici dokončila, zpětně vidím, že v ní vítězí spíš tajemno nad explicitní hrůzou.

Jakou baladu z Kytice máte vy sama nejraději?

Většina je pro mě velmi intenzivním zážitkem. Nemohu říci, že bych měla jasného favorita, ale jako velmi silnou vnímám například baladu Vodník, kde Erben opravdu bravurním způsobem popisuje odlišnost pozemského a vodního světa a jejich vlivy na lidskou duši.

Měla jste během tvorby ilustrací nějaký moment, kdy jste to chtěla vzdát?

Myslím, že vzdát bych se chtěla, kdyby šlo o špatné dílo a zkrátka mě nebavilo se jím zabývat. Erbenova sbírka je ale virtuózní v mnoha rovinách, a tak i přesto, že jsem místy déle hledala cestu ke správnému ztvárnění ilustrací, mě nikdy nenapadlo to vzdát. Vždy jsem chtěla do hloubky pochopit a ztvárnit tuto literární krajinu, která za to tolik stojí a je jedním z našich národních pokladů.

Jakou techniku jste používala?

Již přes dvacet let pracuji technikou leptu. Je to starodávná technika z patnáctého století a mohlo by se zdát, že je dnes irelevantní. Ale stejně jako na Erbenově Kytici i na leptu mě fascinuje jeho nadčasovost. Používám zinkový plech, na němž roztavím a do tenké vrstvy vyválím voskový kryt, který pak zakouřím svíčkou tak, aby vzniklo tmavé pozadí. Tento zakouřený vosk poté prorývám grafickou jehlou, abych obnažila zinkový povrch. Když je motiv nakreslený, ponořím desku do kyselinové lázně, která kresbu vyleptá. Po smytí vosku vtírám do vyleptaných linek tiskařské barvy a tisknu na těžkém stroji.

Máte už nějaké ohlasy od čtenářů z Velké Británie, kde žijete a kde Kytice s vašimi ilustracemi také vyšla?

K mé obrovské radosti máme velmi pozitivní ohlasy. I když vyšla teprve nedávno, vím, že velký počet už je prodaný po celém světě. A to nejen v Británii a USA, ale také například ve Španělsku či ve Francii.

Myslíte, že by anglicky mluvící čtenáři Kytici bez vhodných ilustrací nerozuměli?

Kytice se zabývá českými archetypy, které ilustrují český způsob vnímaní světa, ale porozumět mu by znamenalo ho oklestit a poněkud pozměnit. Na to je to dílo příliš komplexní. V tomto případě je myslím silnější než porozumění dokázat dílo hluboce procítit a uvědomit si jeho nadčasovost. Moje ilustrace tedy v tomto smyslu Erbenovy balady doprovázejí tak, aby umocnily pocity, které v člověku zanechávají. Tento lidský pocit může být stejně silný u všech čtenářů na světě.


Jaké jsou vaše aktuální pracovní plány?

Britské nakladatelství Jantar má velký zájem, abych stejně jako Kytici ilustrovala anglickou verzi Babičky od Boženy Němcové. Téma Babičky je pro mě srdeční záležitostí, proto bych zakázku ráda udělala. Jen se ji snažím trochu oddálit, abych měla nějaký čas jen na vlastní tvorbu a na vytvoření nové série děl pro svou výstavu v Londýně.

 

Zdroj: magazín Žena a život 1/2021

Erben Karel Jaromír, Fürstová Míla
1999 Kč
Erben Karel Jaromír, Fürstová Míla
519 Kč