Další skvělý příběh od Jojo Moyesové!

Recenze Linda Petříková | 13. ledna 2021

Pro všechny čtenáře Jojo Moyesové mám dobrou zprávu! Můžete si přečíst další z jejích skvělých příběhů! Jako hvězdy v temné noci je nová pecka z autorčina pera, která určitě stojí za přečtení!

Jojo Moyesová se narodila roku 1969 a na University of London vystudovala žurnalistiku, které se 10 let věnovala. V roce 2002 debutovala románem Schovej mě v dešti a od té doby napsala více než deset románů. Mezi ně patří taktéž Než jsem tě poznala, který sklidil takový úspěch, že se dočkal i filmového zpracování.

V prosinci u nás vyšel její nový román Jako hvězdy v temné noci, v originále The giver of stars.  Autorka mírně vystoupila ze svých kolejí, ale přesto tato novinka sklidila spoustu úspěchů. Pokud jste fanoušky Jojo Moyesové a jejích příběhů, věřím, že už máte knihu přečtenou. Pokud u této autorky patříte mezi nováčky, jsem si jistá, že vás příběh a způsob vyprávění autorky zaujme.

Říká se: ,,nesuď knihu podle obalu” ale v tomto případě se není čeho bát. Pod touto nádhernou obálkou se skrývá stejně dobrý příběh. Autorka obvykle píše současnou beletrii, kde jde především o romantiku, což se v tomto příběhu změnilo. Děj se odehrává ve 40. letech minulého století ve státě Kentucky během americké hospodářské krize.

Jojo Moyesové se podařilo skvěle navodit atmosféru a popsat toto historické období. Děj je vyprávěn z pohledu dvou žen - Margery, která tam žila celý život a Alice, která zrovna dorazila z Anglie. Jejich vyprávění vás chytne a do poslední chvíle budete napnutí, jak to s nimi dopadne. Alice je zoufalá a proto jí nabídka dobrovolnice do projektu Koňské knihovny nadchne. Cílem bylo šířit čtení a vzdělanost v odlehlých částech Apalačských hor. Alici, Margery a další tři dívky čekalo cestování nebezpečnou krajinou, kde museli bojovat proti předsudkům místních lidí vůči ženám.

Alice a Margery jsou hodně rozdílné a každá z nich si během cesty uvědomí a naučí hodně věcí. V příběhu nechybí silné postavy, zápletka plná dobrodružství, smutné i radostné události, romantika ale také nebezpečí. Kniha obsahuje několik důležitých témat, o kterých se až tolik nepíše.

Knížku doporučuji všem milovníkům historických románů, ženského čtení a samozřejmě samotné Jojo Moyesové. Příběh se vám vryje do paměti tak, jak jste u této autorky zvyklí a vše budete prožívat s postavami, přičemž konec vás jistě překvapí.

Příběh je napsaný podle skutečných událostí. Při čtení si spousta lidí uvědomí, že bychom si měli vážit toho, kde a jak žijeme. Postavení žen v té době nebylo vůbec spravedlivé a hlavní hrdinky to neměli vůbec snadné. Mnoho čtenářů se shodlo na tom, že ačkoliv je Jako hvězda v temné noci trochu vybočením ze stylu autorky, rozhodně patří mezi ty nejlepší.

Velmi silný příběh, který vás chytne a jen tak nepustí.

 

Linda Petříková (_knihomolka_s_drdolem)

Jojo Moyesová
299 Kč