Jedna z nejkrásnějších knih o malování

Recenze Barbora Cirklová | 17. listopadu 2020

Mám doma slušnou zásobu knih o malování. Jedna z mých oblíbených (a dokonce do češtiny přeložených) je od známé výtvarnice Any Victorie Calderón a jmenuje se Kouzlo akvarelu. Pojďte se se mnou na ni podívat.

O autorce a její tvorbě

Ana Victoria Calderón patří mezi mé oblíbené výtvarnice. Její ilustrace jsou nádherně barevné a živé, její kreativita je obdivuhodná, stejně jako její schopnost učit ostatní a šířit lásku k malování dál. Jejím hlavním médiem pro malování jsou akvarelové barvy, tedy jinak řečeno, barvy ředitelné vodou. Její online kurzy můžete najít například na stránkách Skillshare.com nebo Domestika.com.

Kouzlo akvarelu

Kniha Kouzlo akvarelu má měkkou vazbu a má takový méně obvyklý, téměř čtvercový formát. Zaujme už vesele barevnou obálkou, kterou zdobí různé základní tvary. Sotva knihu otevřete, přivítá vás další stránka plná nádherně barevných ilustrací (tentokrát z ovoce a zeleniny), což je velmi příjemný úvod. Následuje milé věnování.

Textová část s úvodem je přehledná a čtivá. Na rozdíl od suchých učebnic, které se dají jinak o malování najít, je tato mnohem sympatičtější, jak ilustracemi, tak textem, který vás neodradí svoji odborností a složitostí, ale naopak inspiruje a zahřeje, protože k vám autorka mluví jako k příteli a začátečníkovi, kterým pravděpodobně jste. Věřím ale, že ačkoli je tato kniha primárně určena začátečníkům, inspiraci v ní najde i pokročilý výtvarník.

I přes svůj přátelský přístup ale kniha nabízí všechny potřebné informace, jako základní potřeby a základní techniky (včetně následné digitalizace hotových maleb).

V knize najdete široké spektrum návodů na oblíbené ilustrace, jako jsou například květiny (což je asi jeden z nejoblíbenějších motivů pro akvarelisty vůbec), motýli, broučky, ovoce a zeleninu nebo různé krásné nápisy.

Můj názor

Tohle je bezesporu jedna z mých nejoblíbenějších knih o malování akvarelem, které byly přeloženy do českého jazyka. Kéž by bylo víc takových knih. Kouzlo akvarelu má totiž všechno, je to přátelská a laskavá kniha, která krok za krokem provází začátečníka celým procesem malování. Navíc je lákavá a inspirativní, díky jejím nádherným ilustracím budete chtít tvořit den co den a budete se ke knize, tak jako já, s láskou vracet.

Barbora Cirklová

Ana Victoria Calderonová
239 Kč