Knihkupectví Luxor Chodov pod pokličkou

Rozhovory Karolína Skácelová | 23. října 2020

Jak se členům Knižního klubu nakupuje v knihkupectví Luxor na Chodově? Jaké knihy jsou teď nejvíce čtené a co právě čte personál? Vyzpovídali jsme pro vás 2 prodavačky tohoto knihkupectví.

V tomto rozhovoru najdete odpovědi prodavačky Anny Gurbanové (dále jen AG) a Petry Kratejlové (dále jen PK), které se podělily o své čtenářské i pracovní zážitky.

Věrnostní program Knižní klub existuje již celou řadu let, v čem si myslíte, že tkví jeho obliba?

AG: Podle mě to záleží na dvou věcech. Za prvé je to díky zaručené slevě, kterou mají na každý nákup, ať už je to v rámci Knižního klubu nebo ne a také v tom, že mají velký výběr knih. Ať už na webových stránkách nebo na jakékoli pobočce.

PK: Já si myslím, že je to tím, že má pod svým palcem spoustu dobrých autorů. Autorů, kteří píší knižní série a tudíž, když si čtenář autora oblíbí, tak má vždy radost z jeho další knihy. Může tak pokaždé se zárukou slevy pořídit jeho novinku. Navíc se dají v rámci akcí klubu pořídit výhodné komplety. Klub se opravdu vyplatí a moc dobře se mi s ním pracuje.

V čem se liší zákazník Knižního klubu od běžného zákazníka?

AG: Je to rozhodně v informovanosti. Členové klubu vždy ví, jaké vycházejí novinky, hlídají si je a mají přehled o akcích. Členové chodí s vyznačenými katalogy a jdou přímo s připraveným seznamem. Od nás potřebují, abychom je doprovodili k regálu apod. Většina má i svou oblíbenou pobočku.

PK: Bývají připravení. Chodí s tím, že už ví, pro co jdou a to hlavně díky katalogu, který jim chodí domů – je to pro ně přehled akcí, dotisků a novinek. Opravdu hodně lidí s katalogem pracuje. Mají tituly vystřižené, vypsané a mnohdy se členové mezi sebou domluví a jeden nakupuje i za druhé a má jejich seznam požadovaných knih. Je radost je obsluhovat.

Denně se setkáváte s členy Knižního klubu, jaká kniha je nyní nejvíce čtená, nejvíce nakupovaná?

AG: Já bych vybrala 3. Určitě je to Liška od Fredericka Forsytha, tu vidím u pokladny snad nejčastěji. Potom je to Imaginární přítel a z romantiky je to Maják na útesech.

PK: Hodně členů klubu pořizuje knihu Šlachta: Třicet let pod přísahou nebo thriller Na špatném místě. Také máme stálice, které stále „frčí“, ať už je to Konec hry nebo Venkovské sídlo.

Jakou knihu právě čtete?

AG: Já jsem nyní začala číst 3x Hercule Poirot 6, jelikož bylo výročí 100 let od prvního románu, co Agatha Christie kdy vydala.

PK: Právě teď čtu Agathu Christie. Je to 3x Hercule Poirot 6, jsem jeho velký fanoušek. Dělám si doma sbírku autorčiných knih.

Kterou novinku byste čtenářům doporučila?

AG: Před pár dny jsem dočetla knihu Červená, bílá a královsky modrá a ta byla opravdu dobrá. Je v ní zakázaná láska, politika…

PK: Hrozně se mi líbila Pravda, nebo lež. Recenze byly úžasné a příběh jsem opravdu neodhadla, autorka mě překvapila tím, jaký psychothriller vystavěla.  

Máte svůj oblíbený žánr, autora?

AG: Můj oblíbený žánr je veškerá literatura pro mládež, může to být sci-fi, může to být romantika. Nejoblíbenější autorkou je Becky Albertalli, takže nakladatelství Yoli je mé velmi oblíbené. Nečtu ale jen tento žánr, dám i na doporučení kolegyň.

PK: Ráda čtu historické a politické knihy, tam ale vybírám dle tématu. Z autorů nejraději prodávám Agathu Christie, to je moje srdcovka. Ze současných autorů je to potom Louise Pennyová, která píše v podobném stylu. Nedám dopustit ani na Angelu Marsonsovou nebo Stefana Ahnhema.

Jak Anně, tak Petře moc děkujeme za jejich čas i odpovědi a přejeme mnoho skvělých knižních zážitků.

Karolína Skácelová

Marie Lamballe
359 Kč
Frederick Forsyth
279 Kč
Stephen Chbosky
399 Kč
Agatha Christie
359 Kč
Joy Fieldingová
299 Kč
Colleen Hooverová
239 Kč
Klíma Josef, Šlachta Robert
279 Kč
Daniel Cole
319 Kč