Není rodina jako rodina

Recenze Kristina Heklová | 30. září 2020

Když se narodíme, rodí se zároveň s námi i náš osud? Kdo všechno vlastně ovlivňuje to, kým jsme? Jsou to rodiče, jejich výchova, přátelé, škola? Nebo jsou nejdůležitější geny, které nám předali rodiče?

Určitě jste už někdy slyšeli, jak lidé pronáší nad dětmi soudy typu: „No jasně. Co od něj čekat jiného? To jsou geny.“ Opravdu na nich ale tolik záleží?

Amy Winterová je hlavní hrdinkou nové knihy Caroline Mitchellové, Pravda a lži. Pracuje jako detektiv a zdá se, že jinou kariéru si pro sebe ani nemohla zvolit. Její otec byl totiž velmi váženým a úspěšným členem policejního sboru a stejně tak i její bratr. Její rozhodnutí bylo jasné - pokračovat v otcových šlépějích.

Amy je velmi organizovaná, disciplinovaná a má skutečný smysl pro spravedlnost - dokonalá policistka. Díky tomu se vypracuje na velmi dobrou pozici a stane se vedoucí týmu, který se zabývá mediálně známými případy, což určitě není nic jednoduchého v dnešní době internetu a sociálních médií, z nichž na nás proudí miliony informací každý den. Amy by ani nenapadlo, že by nevěděla, kým je. Ona je její práce a odkaz jejího otce. Ovšem až do doby, než jí přijde dopis od nechvalně známé sériové vražedkyně Lillian Grimesové, která společně se svým manželem vraždila a znásilňovala mladé ženy a dívky.

Milá Amy!

Vím, že to pro Tebe bude šok. Pochybuji, že Ti Tvoje rodina pověděla pravdu o Tvém původu nebo ti aspoň prozradila, že jsi adoptovaná. Nechci se dožít konce svých dnů ve vězení bez toho, abych Tě ještě jednou spatřila. Jsem tvoje pravá matka. Žena, která Ti dala život.

            Lillian si s Amy chce hrát, ale hned v úvodu jí oznámí, že její život je lež, že to ona je její skutečnou matkou a vraždící dvojice je její pravá rodina. Společně s tím požádá, aby ji Amy navštívila ve vězení, a nabídne jí, že jí sdělí, kde leží jejich poslední tři oběti, které doposud nebyly nalezeny.

            Stačí jeden dopis k tomu, aby člověku změnil celý život a jeho osobnost? Pravděpodobně ne, ale pro Amy je to nejen začátek pátrání po tělech obětí, ale i začátek pátrání po její minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

            Autorka si se čtenářem hraje stejně jako kočka s myší, a i když si myslíte, že už vlastně víte vše a pravda nemůže být jasnější, ukáže se, že nic není, jak se zdá, a Amyina minulost ukrývá další a další potlačené vzpomínky. Čtenář je tak svědkem toho, jak se její postava v průběhu celé knihy proměňuje a vyvíjí v návaznosti na její vztahy s okolím, znovu objevenou pravdou a dilematem, zda mohou být geny opravdu silnější než výchova a láska adoptivních rodičů.

            Kniha Pravda a lži nám poskytuje nejen napětí, které se dá od thrilleru očekávat, ale i zajímavý psychologický posun hlavní postavy a několik vedlejších neméně zajímavých linek, které se na samém konci propojí a dotvoří tak celkový děj knihy.

Pokud tedy máte rádi thrillery, neměla by vám Pravda a lži uniknout, protože má v sobě vše, co by dobrý thriller měl mít, a jako bonus má i velmi silnou ženskou hlavní hrdinku, jakou Amy Winterová bez pochyby je.

 

 

Caroline Mitchellová
279 Kč