Exprimátorka Adriana Krnáčová vydává thriller Zpupnost

Setkání s autory Page 9/2020 | 7. září 2020

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová vydává kriminální román Zpupnost, který nabídne pohled do nebezpečného pozadí komunální politiky. „Jde o thriller založený na čtyrech letech zkušeností z magistrátu,“ uvedla rodačka z Bratislavy.

Paní Adriano, na co se čtenáři mohou těšit? Přečtou si příběh, který se stal?
Jde o fikci, která je inspirovaná skutečností. Nicméně se domnívám, že lidi znalí prostředí, pokud budou číst pozorně, se v knize mohou najít. A­ bude je to určitě bavit. Pracují však na­ jiných pozicích a­ jsou jinak vylíčeni. Není to autobiografický román. I ­když je Zpupnost inspirována skutečnými událostmi, pracuji s­ metaforou a nadsázkou.

Je podle vás pražský magistrát ideální místo pro detektivku?
Rozhodně je to skvělá scéna. Narazíte tam na povahy, které možná nikde jinde nepotkáte. Často jde o ­lidi bez jakéhokoliv charakteru. Ale příběh
je komplexnější, jde v něm o pražské prostředí, ne o magistrát. Myslím, že podobnou knihu zatím nikdo nenapsal. Možná pár novinářů, kteří však
čerpali z­ příběhu někoho jiného a ­nikdy nebyli uvnitř dění. Neprožili to všechno na vlastní kůži.

Působila jste v umělecké branži, byla ředitelkou neziskové organizace, vrcholnou političkou. Jak jste se vlastně stala spisovatelkou?
Psát mě bavilo vždycky. Mám klasické humanitní vzdělání: klasické gymnázium s ­latinou a jazyky a následně filozofickou fakultu. Napsala jsem toho už spoustu dávno před vstupem na magistrát, od odborné literatury až po povídky a ­různé blogy. Nikdy jsem s­ tím ale nešla do světa. Psaní mě každopádně ohromně naplňuje a­ cítím se u­ něj neuvěřitelně svobodná. Někdy jednotlivými postavami, někdy se s­ nimi i­ hádám.

Mezi vaše oblíbené autory patří Jo Nesbø. Co vás na kriminální tematice tak láká?
Je to moje stará vášeň. Hrozně ráda takové příběhy čtu, pokouším se je řešit, kompletně je analyzovat. I ­při svém psaní se snažím o­ to, aby vše do detailu sedělo. Na knize jsem proto spolupracovala s­ odborníky z­ kriminalistiky, soudního lékařství i­ psychologie. Možná mohu prozradit, že už pracuji na další knize. Bude propojená s ­tou první a­ také inspirována politickou scénou. Spíš se v­ ní ale budu zabývat sociopaty a­ jinými lidskými aberacemi (odchylka, nenormálnost, pozn. red.).

 

Rozhovor s Adrianou Krnáčovou vyšel v časopise Page (září 2020).

 

 

Adriana Krnáčová
259 Kč