Připravte se na drsné scény, varuje autor thrilleru Pamatuj na smrt

Rozhovory Knižní klub | 5. listopadu 2019

Thrillerů vychází spousta, ale v žánru young adult jsou výjimkou. Pamatuj na smrt, napínavý debut mladého českého autora Aleše Novotného, se od většiny knih pro teenagery výrazně liší. Aleše jsme proto vyzpovídali!

Jak byste stručně popsal Pamatuj na smrt?

Pamatuj na smrt je young adult thriller, ve kterém se hlavní hrdina Adam přestěhuje se svým mladším bratrem na maloměsto. Tam je na okraji lesa nalezeno tělo pohřešované dívky, jehož nález vede k dalším hrůzným činům, které otřesou celou zdejší komunitou.

Čím se vaše kniha liší od jiných knih v žánru young adult?

Myslím, že knihy jako Pamatuj na smrt v českém prostředí příliš nevychází. Liší se možná tím, že je temnější a hrůznější, než ostatní young adult knihy, které jsem četl, o což mi tak trochu šlo, ale taky samozřejmě připouštím, že ne všechny young adult knihy jsem četl, takže nevím, jestli to dokážu objektivně posoudit. Narazil jsem na pár young adult thrillerů, ale domnívám se, že Pamatuj na smrt je ještě o kapánek děsivější, nejen celkovou atmosférou, ale především událostí z Adamova dětství, která rámuje celý příběh, ale každý má rád pochopitelně něco jiného.

Jak dlouho jste na knize pracoval?

Ta úplně původní verze mi trvala přesně padesát dní a čítala necelých tři sta stran, načež jsem dával knihu číst svým nejbližším přátelům a rodině a na základě jejich postřehů a kritiky jsem knihu vylepšoval a rozváděl; celkově mi zabrala zhruba takových pět měsíců. Stávalo se, že jsem třeba týden knihu vůbec nepsal a pak jsem pro změnu tři týdny nedělal nic jiného.

Proč jste zvolil žánr plný napětí?

Po pravdě řečeno nejspíš kvůli tomu, že k tomuto žánru tíhnu nejvíce, osobně si libuju v knihách, kde se propojují žánry thrilleru, hororu, krimi, ale zároveň, aby byl příběh prodchnutý dramatickou linkou a byl i dostatečně věnován životům hlavních postav. Mám hodně rád knihy Agathy Christie, protože miluju na konci to odhalení a rozplétání celé té záhady. A o něco podobného jsem se pokoušel i v Pamatuj na smrt, do níž jsem se snažil vtěsnat detektivní zápletku i napětí.

Přál jste si, aby kniha vyšla u nakladatelství YOLI?

Když jsem knihu skutečně dopsal, a tehdy jsem tomu sám nemohl skoro uvěřit, přál jsem si, aby kniha vyšla prakticky kdekoli, ale jsem rád, že ji vzalo právě nakladatelství, které se na young adult specializuje a čtu od nakladatelství YOLI čím dál více knih a mám pocit, že jsou čím dál lepší. Aspoň teda z mého pohledu. Nejvíce se mi líbila kniha Jeden z nás lže od Karen M. McManusové, neboť je mi žánrově velmi blízká.

Na co by se čtenáři měli připravit, než se pustí do čtení?

Nejspíš na to, že se v knize vyskytují dosti, řekl bych, děsivé až skoro kruté scény, které jsou však prokládané i úseky ze životů hlavních postav; některé možná překvapí rozuzlení a odhalení vraha. 

"