K sériovým vrahům mám blízko, říká autor bestselleru Šelma

Rozhovory Knižní klub | 4. října 2019

Andrew Mayne je českým čtenářům známý zejména jako autor mrazivých thrillerů Šelma, Hračkář a Teorie vraždy. Jak prozradil v exkluzivním rozhovoru, k sériovým vraždám má blíž než většina spisovatelů…

Vaše série thrillerů s profesorem Theo Crayem si získala nesmírnou oblibu. Jak byste své knihy popsal čtenáři, který se k nim ještě nedostal?

Je to knižní série o vědci, který řeší případy, které na první pohled vůbec nevypadají jako zločiny. Theo Cray je svérázný biolog, který díky svým rozsáhlým znalostem vědy vnímá věci jinak než většina ostatních lidí.

Theo Cray je zkušený vědec. Jste i vy nadšenec do vědy?

Rozhodně! Vlastně jeden z důvodů, proč jsem začal psát tyhle knihy, bylo prozkoumat zajímavé vědecké teorie, na které jsem narazil. Ukázat, jak by asi fungovaly v praxi. Hrozně mě baví používat vědecké metody k tomu, abych porozuměl světu kolem sebe.

Co kromě toho máte společného s hlavním hrdinou?

Jinak nic moc. Theo je asi tak tisíckrát chytřejší než já. Jakožto spisovatel si můžu dovolit strávit celé týdny přemýšlením o tom, co Thea napadne říct v jediném okamžiku. Theo by si o mě asi myslel, že jsem dost zvláštní člověk (smích).

Je obtížné přicházet s nezvyklými vyšetřovacími metodami, které se ve vašich knihách objevují? A jsou všechny reálné, nebo si některé vymýšlíte?

Snažím se neustále sledovat nejnovější vědecké poznatky. Než začnu psát knihu, mám obvykle už připravenou hromádku nápadů, které tam chci zapracovat. V Šelmě, Hračkáři i Teorii vraždy jsou vylíčené metody, které se do oficiálních vyšetřovacích postupů ještě nedostaly, ale všechny jsou reálné a v budoucnu se nejspíš začnou využívat.

Nemyslí si o vás vaše rodina nebo přátelé, že jste podivín, když toho víte tolik o sériových vrazích?

Můj bratr pracuje pro FBI a můj otec sériové vraždy vyšetřoval, takže to je tak trochu prostředí, ve kterém jsem vyrůstal… (smích)

Vaše třetí kniha Teorie vraždy vyšla v České republice teď v říjnu. Lišilo se psaní tohoto příběhu od Šelmy nebo Hračkáře? Bylo to lehčí, nebo těžší?

Na psaní Teorie vraždy mě bavilo, jak se Theo v průběhu knihy postupně mění. Okolnosti ho nutí vypořádat se s aspekty jeho osobnosti, se kterými čtenáři ještě neměli tu čest.

Dostáváte české výtisky svých knih? Jak se vám líbí našeho speciální přebaly?

Jsou naprosto úžasné!

Co byla nejlepší věc, kterou kdy někdo řekl o vašich knihách?

Pár mladých lidí za mnou přišlo a řekli mi, že se díky mým knihám rozhodli začít studovat biologii nebo se věnovat vědě. Co víc bych si mohl přát? (úsměv)

Na knize Šelma se mi hrozně líbilo prostředí hlubokých lesů, jezer, skal… To mi v druhé knize trochu chybělo. Plánujete Thea zase poslat do přírody?

Určitě. Nechci moc prozrazovat, ale v jednom z dalších příběhů Theo skončí v džungli jihovýchodní Asie, kde se pokazí všechno, co by se pokazit mohlo.

Hračkářovi je ta kultovní scéna, kde hlavní hrdina najde na zahrádce zahrabané kosti dětí – a pes jednu z nich zrovna okusuje… Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech! Berete psaní těchto děsivých pasáží jako zábavu, nebo se při nich taky bojíte?

Snažím se to psát z pohledu postavy. Někdy vidí věci, které nečekáte, a to vás vyděsí úplně nejvíc! (smích)

Teorii vraždy se Theo setkává s Hailey, mladou dívkou, která s ním má zajímavý vztah. Uvidíme Hailey i v další knize?

Ano, Hailey si je oproti Theovi víc vědomá svých vědomostí a nebojí se je používat. Být Theovi nablízku pro ni je docela nebezpečné, ale Theovi to na druhou stranu může dost pomoct.

A poslední otázka – co měl znamenat ten konec Teorie vraždy? Panebože! Čtvrtou knihu potřebuju co nejdřív! To asi nebyla moc otázka, ale prostě jsem to ze sebe potřeboval dostat…

Pokud chcete vodítko, jak bude příběh pokračovat, mrkněte na název čtvrté knihy: Dark PatternTemný vzorek.

Radek Blažek

"