Od vražd si neodpočinu ani v létě, říká Angela Marsonsová

Rozhovory Knižní klub | 11. června 2019

Patří mezi nejúspěšnější autorky krimi a ani v létě si od zločinů nedá pokoj! Angela Marsonsová v našem rozhovoru prozradila, jaké má plány na léto, kolik má vlastně psů i jak by dovolenou trávila Kim Stoneová!

Jak byste představila svou krimi sérii s Kim Stoneovou čtenářům, kteří ji ještě nečetli?

Popsala bych to jako detektivky s drsňáckou hlavní hrdinkou, která řeší neobvyklé případy. Nechybí ani špetka humoru a spousta překvapení v každé kapitole.

Řekla byste, že jsou vaše knihy vhodné na léto? Když jsem četl Tichou modlitbu na lehátku, spálil jsem se!

Ale ne, to je mi líto! (smích) Ano, řekla bych, že je to perfektní čtení na léto. Zločiny ale nejsou příliš krvavé ani extrémně násilné, takže si je můžete vychutnat během celého roku.

Zlámané kosti v Česku vyšly v červnu. Jak se tahle kniha liší od ostatních? Bavilo vás ji psát, nebo jste měla nějaký zásek?

Zlámané kosti mě velice bavilo psát, protože mi to dalo příležitost prozkoumat témata obchodu s bílým masem a prostituce, což jsou věci, které mě zajímaly už delší dobu. Při psaní většiny knihy trpím tím, že chci se čtenáři sdílet všechny informace, které jsem si o daném tématu zjistila, ale samozřejmě to musím osekat jenom na to, co je nezbytné pro příběh. Zlámané kosti jsou jedna z těch knih, které se mi nechtělo ukončovat, protože jsem tím dočista žila!

Kolik knih celkem plánujete?

S nakladatelstvím mám uzavřenou smlouvu na 16 knih s Kim Stoneovou, ale budu je psát tak dlouho, dokud je lidé budou chtít číst.

Jaké máte plány na léto?

Bohužel mě letos čeká spousta psaní, takže je nepravděpodobné, že bych měla čas na pořádnou dovolenou, ale rozhodně mám v plánu prozkoumat okolí svého bydliště. Letos jsem se totiž přestěhovala, takže bych chtěla navštívit přírodu a památky poblíž svého nového domova.

A co Kim Stoneová? Jak si léto užívá ona?

Obávám se, že Kim rozhodně není typ plážové povalečky. Její nejoblíbenější roční období je zima, má ráda tmu a chladné počasí. Myslím, že v létě by většinu volného času trávila vyjížďkami na motorce.

Chtěla jste vždycky psát thrillery, nebo jste zkoušela i jiné žánry?

Když jsem začínala psát, soustředila jsem se hlavně na romány pro ženy, protože jsem si myslela, že to nakladatelé chtějí nejvíc. Detektivky mě vždycky bavilo číst, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych je byla schopná i psát. Nevěděla jsem nic o udržení tempa, o navození napětí ani o falešných vodítkách. Když jsem psala Němý křik, ze začátku jsem si myslela, že mě to někdy v polovině přestane bavit, ale právě tehdy Kim ožila vlastním životem a od té chvíle celý příběh v podstatě psala ona.

Čeští čtenáři se těší na každou vaši knihu. Plánujete navštívit Českou republiku?

Mám hroznou radost z toho, že čeští čtenáři přijali Kim Stoneovou s otevřenou náručí, a že je pořád baví číst další dobrodružství s Kim v hlavní roli. Rozhodně bych Českou republiku moc ráda navštívila, ale momentálně je můj psací program příliš nabitý, tak třeba příští rok! (smích).

V jednom rozhovoru jste zmínila, že máte psa. Jakou rasu? A čtete ráda příběhy, ve kterých vystupují psi?

Teďka mám dva psy – oba dva jsou zlatí retrívři. Miluju všechna zvířata, ale psi jsou moje srdcová záležitost. A ano, příběhy o psech a o tom, jak mohou lidem obohatit životy, si nikdy nenechám ujít!

Rozhovor připravil Radek Blažek

"