Beseda s britskou autorkou Wendy Holdenovou

Setkání s autory Knižní klub | 26. dubna 2019

29. 4. se uskutečnila beseda s britskou autorkou Wendy Holdenovou,

Wendy Holdenová v Praze představí své nové knihy: Sto zázraků o světoznámé cembalistce Zuzaně Růžičkové a psychothriller I krása může zabíjet

Úspěšná britská spisovatelka a novinářka Wendy Holdenová osobně představí česká vydání svých dvou knížek: Sto zázraků a I krása může zabíjet. Křest novinek a beseda s autorkou jsou na programu 29. dubna od 19:00 v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici v centru Prahy. Role kmotry se ujme Andrea Tögel Kalivodová, průvodkyní inspirativním večerem bude novinářka Renata Klusáková. (Tlumočení zajištěno.)

Wendy Holdenová (1961) napsala přes třicet knih, z nichž se mnohé staly mezinárodními bestsellery. Několik let pracovala jako editorka a novinářka v respektovaných periodicích, např. v Daily Telegraph. V současné době žije v anglickém Suffolku. Tuzemským čtenářům se v roce 2016 dostal do rukou její pozoruhodný román Narodili se, aby přežili. Aktuálně na český knižní trh míří Sto zázraků – pojednávající o životodárné síle hudby v osudech světoznámé klavíristky, pedagožky a první dámy cembala Zuzany Růžičkové. Dalším očekávaným dílem Wendy Holdenové je psychothriller I krása může zabíjet, inspirovaný českou sklářskou tradicí a milostným dramatem české sklářky a anglického spisovatele z 80. a 90. let 20. století.

Životní osudy světoznámé klavíristky, cembalistky a pedagožky Zuzany Růžičkové (1927-2017) v podání britské autorky a novinářky Wendy Holdenové nás provedou více než půlstoletím života této legendy české klasické hudby. Autorka shromáždila veškeré dostupné informace a rozhovory, které Zuzana Růžičková dávala v průběhu doby, a z vyprávění tak plasticky vyvstává výjimečná osobnost i životní osudy ženy, která za druhé světové války prošla několika koncentračními tábory a zažila nelehká padesátá léta, ale navzdory všem těžkostem se jí spolu s manželem, hudebním skladatelem Viktorem Kalabisem, podařilo svou celoživotní lásku k hudbě spojit s úspěšnou mezinárodní kariérou. Proslula zejména jako interpretka děl Johanna Sebastiana Bacha, natočila přes třicet dlouhohrajících desek a její působení na světových koncertních pódiích jí vyneslo přezdívku první dáma cembala.

V 90. letech 20. století potká Angličan Ben v londýnské galerii mladou českou sklářku Kateřinu. Její zvláštní krása ho okouzlí a stanou se z nich milenci, dívka mu toho však o sobě prozradí jen velmi málo. Nezačne být o mnoho sdílnější ani poté, co otěhotní a Ben se vzdá práce v nakladatelství a odstěhuje se s ní do domku v Norfolku. Ben se zde snaží dokončit svůj první román, ale příliš se mu to nedaří. Kateřina pokračuje ve studiích a v místní sklárně se věnuje svému umění. Těhotenství a s ním spojené zdravotní problémy ji však velmi vyčerpávají. Benovi se navíc moc nelíbí, že navázala blízké přátelství s jednou jeho podivínskou krajankou. Po narození syna začínají postupně vyplouvat na povrch některá tajemství z Kateřininy minulosti. Druhá dějová linie nás zavede do Československa pár let před Sametovou revolucí. Bývalý příslušník Státní bezpečnosti Lukáš přichází do malé sklárny, kde se mladičká Kateřina učí pod otcovým vedením řemeslu. Okamžitě se do ní zamiluje a po smrti jejího otce se jeho posedlost ještě vystupňuje. S rostoucí žárlivostí sleduje, jak se Kateřina spolu s dalšími mladými lidmi zapojuje do protistátní činnosti. Oba světy se osudově protnou, když se Lukáš vydá za Kateřinou do Norfolku. Má pro ni zprávu, kterou jí chce sdělit dřív, než bude pozdě…

"