Čtenářská recenze: Patrik Hartl - Nejlepší víkend

Recenze Knižní klub | 8. ledna 2019

Patrik Hartl je český dramatik, režisér a spisovatel. Jeho jméno je spjato s pražským divadlem Studio DVA, pro které píše každý rok novou hru. Mnohdy konkrétním hercům přímo na tělo. Knihy napsal zatím čtyři – u těch si, zdá se, nastavil pravidlo jednu za 2 roky. :)
Jeho knihy jsou vždy bestsellery a hned po jejich vydání je „potkáváte“ v hromadných dopravních prostředcích v rukou především mnoha žen napříč věkovými kategoriemi. To ale neznamená, že knihy Patrika Hartla by nemohli čísti i muži!

Hlavní postavu knihy Nejlepší víkend těžko najdete. Je jich, jako obvykle u tohoto autora, více. Andrea, Dáša, Bert, Markéta, Jirka a Pavel. Ne všichni se navzájem znají, ale vztahový řetězec je snadný: Pavel je manžel Markéty, která má firmu na zážitky, v níž pracuje její dcera Dáša, mladík Bert i třicátnice Andrea, která má za manžela Jirku. Všichni si nezávisle na sobě dají na Nový rok předsevzetí, týkající se jejich životů. Se všemi těmito hlavními postavami (a mnoha dalšími), prožijeme celý jeden rok. Od Silvestra do Silvestra. Zda se jim podaří svých předsevzetí dostát, to prozrazovat samozřejmě nebudu…

Knihy Patrika Hartla jsou neobyčejné čtivé, plné dialogů, zamotaných situací a nedorozumění. V jeho postavách poznáte mnohdy sami sebe, nebo lidi ze svého okolí. Jsou reálné a zažívají běžné životní radosti i strasti. Jednu situaci nahlíží autor pohledem více postav, často muže a ženy. I když je v knize řada úsměvných pasáží, místy jsou i vážnější. Nečekejte tedy kdovíjakou legraci. Spíše příběhy ze života šesti uvedených postav a vedle toho dalších iks lidí, které se v knize také objeví.

Osobně se těším na další knihu Patrika Hatla. Jsou to velmi příjemné „oddechovky“. Asi nejvíc se mi líbila jeho druhá knihy Malý pražský erotikon, která mi připadala hodně veselá. Okamžiky štěstí, příběh zpracovaný pohledem dvou sourozenců, mě velice bavil a celkem mě překvapilo, kolik lidí v mém okolí tuto knihu nedočetlo, protože je druhé čtení jednoho příběhu nebavilo. Za sebe doporučuji číst nejprve Veroniku a až pak Jáchyma. V tomto pořadí jsem „Veroniku“ prožívala a „Jáchym“ ji pak vtipně doplnil. Nejlepší víkend bych na svém pomyslném žebříčku postavila na třetí příčku spolu s autorovou prvotinou Prvok, Šampon, Tečka a Karel. A jak to máte vy? Která Hartlova kniha vás bavila nejvíc?

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková

"