Čtenářská recenze: Viktor Mastník - My rybáři z Lužnice - Jak jsme lovili kapra Bláťulu

Recenze Lucie Bednářová | 12. prosince 2017

Rybářské dobrodružství, na které se nezapomíná, můžete zažít spolu s malým rybářem Kryštofem. Na Lužnici, pro něj nejkrásnější řece na světě, se toho dá zažít strašně moc. Kryštof žije ve velké rodině s mámou, tátou, ségrou, babičkou i dědou a má prima partu. A tam kde bydlí, je rybářem snad každý. V partě kamarádů jich je celkem pět, tráví spolu spoustu času a jejich největší rybářskou výzvou je kapří legenda – obrovský kapr Bláťula.

Děj se odehrává na Lužnici, Nežárce i u jihočeských rybníků, kde žije spousta ryb – kapři, štiky, boleni, pstruzi i candáti. Líčení rybářských zážitků je barvité, úlovky se daří, sem tam se povede i nějaká lumpačina, za kterou děti ale vlastně nemohou J Děti, které chtějí zažít vzrušení z lovu, sounáležitost s partou a spoustu zábavy, budou nadšené. Najdou zde i spoustu rybářské hantýrky a dozví se něco víc o rybaření (jak chytat do čeřínku, co se stane, když se zamotají vlasce do sebe, jak dostat rybářský průkaz, co má která ryba nejraději a co na ní platí…). Knížka vrcholí výlovem legendárního Bláťuly. Jak to s ním dopadne, ale prozrazovat nebudu.

Kniha je psaná velkými písmeny, vyprávění je vystupňované do pořádného dobrodružství, takže nuda při čtení je vyloučená. Na zadní předsádce je mapa, kde si mohou děti snadno představit, kde je právě Kryštof se svou partou. Ilustrace Terezy Víznerové jsou moc pěkné a navozují pocit pohody, rybářského štěstíčka a dětské zábavy. Pro děti od 5 do 12 let, pro všechny malé rybáře a rybářky, kteří mají otevřené oči, dobrodružství v srdci, odvahu a trpělivost lovce a mají rádi přírodu. Více najdete na www.rybarizluznice.cz. Moc se mi líbí, že je to knížka o obyčejných věcech, které nás obklopují, o životě bez chlubení. Je o kamarádství, zážitcích a o rybách. A protože mám doma dva malé rybáře (dnes už skoro dvanáctileté, ale svůj první prut měli již ve 3 letech), dávám palec nahoru – na obou rukách!

Autorkou recenze je Lucie Bednářová

"