Seznamte se: Harry Mulisch

Aktuality Marcel Kupka | 13. srpna 2010

Co mají společného Jablonec nad Nisou, židovská matka, otec, kolaborující za druhé světové války s okupačním režimem v Holandsku, velká trojka" poválečných holandských spisovatelů? Jedno jméno - Harry Mulisch. Právě jemu je tento článek věnován. Proč právě jemu? Důvod je jednoduchý - v českém jazyce (poprvé) vyšlo Mulischovo nejslavnější (též zfilmované) dílo "Objevení nebe". Pojďme se s tímto zajímavým autorem seznámit blíže. "

 class=vpravoOsud Harryho Mulische, nizozemského spisovatele, který je řazen do tzv. velké trojky nejvýznamnějších nizozemských poválečných autorů (společně s Willemem Frederikem Hermansem a Gerardem Revem), je typickým osudem Evropana - je synem Rakušana, který se narodil ještě za rakouského mocnářství v českém Jablonci a Židovky, dcery frankfurtského bankéře, za druhé světové války žil v nizozemském Haarlemu, kde jeho otec zastával vysoký post v bance, která spravovala majetek, který nacisté zabavili nizozemským Židům. Tvorba Harryho Mulische je dětstvím a mládím, strávených v dvojznačném prostředí (po matce Žid, otec kolaboruje s nacistickým režimem, aby zachránil rodinu) výrazně ovlivněna.

Mulisch ale nepatří k autorům, kteří by celou svojí tvorbou reflektovali pouze otázku židovství za druhé světové války a holocaustu, Mulisch je autorem, který na pozadí událostí dvacátého století vypráví neobyčejně propracované příběhy, mísící v sobě motivy náboženské, mýtické, politické i kulturní, přičemž jeho knihy nemají slabé místo, výplň, která by nechala čtenáře odpočinout - vše, co je napsáno, má svůj důvod a své poslání. I proto se Mulischova díla čtou i přes svoji složitou kompozici poměrně dobře a jsou přístupna běžnému čtenáři. Z díla Harryho Mulische vyšlo česky několik významných prací: romány Atentát, Dvě ženy, Procedura a Siegfried.

Aktuálně pak v nakladatelství Odeon vychází Mulischův nejslavnější román (jen v Nizozemí se jej prodalo přes půl milionu výtisků) Objevení nebe, který Mulisch napsal v roce 1992. O čem téměř tisícistránková kniha je? Mulisch se v románu Objevení nebe vrací ke svým oblíbeným tématům - víře, utrpení, holocaustu, naději. Zápletka je zdánlivě prostá - Bůh jednoho dne zjistí, že lidstvo příliš spoléhá na rozum a víra pro něj přestala být zajímavá. Rozhodne se tedy smlouvu s lidstvem, vytesanou do dvou kamenných desek a předanou Mojžíšovi, vypovědět. Příběh, který se tím rozehraje, pak běží celá desetiletí v mnoha zemích všech kontimentů a dotkne se života mnoha lidí, především pak třech hlavních hrdinů - Onna, Maxe (syna nacistického zločince a židovské matky) a Addy, která je nejprve Maxovou milenkou a pak Onnovou ženou. Prostřednictvím těchto tří se mají Mojžíšovy desky vrátit tam, odkud vzešly - do rukou Boha. Knihu, kterou vydává naše vydavatelská značka Odeon, můžete zakoupit v našem e-shopu: Objevení nebe

"