Francouzská kuchyně do kapsy

Aktuality Knižní klub | 13. srpna 2010

BRAVO, ŠÉFE!
Špičkový šéfkuchař Dalibor Navrátil představuje v nové kuchařce Bravo, šéfe! jednoduchost a kouzlo francouzské kuchyně. Zamiloval si ji po osobním setkání s francouzskými šéfkuchaři Joëlem Robuchonem a Paulem Bocusem (založil známé světové klání šéfkuchařů). Podle srozumitelného popisu zvládne uvařit každý, stejného výsledku jako Navrátil dosáhnete pečlivým výběrem kvalitních surovin a čerstvými bylinkami. V edici Bravo, šéfe! vyšla také italská kuchyně Riccarda Lucqua a úpravy kuřete Zdeňka Pohlreicha. Stojí 229 korun, obsahuje i DVD a seženete ji v každém knihkupectví.
Zdroj: 6.5.2010 Instinkt str. 45 StylLOLITA KOMPLEX
Otázka, kdo je tu vlastně hrdinou knihy: Gilbert Woodbrooke, znalec Japonska, fotograf po autohavárii v sádře a v dluzích, který se specializuje na snímky mladičkých Japonek v dráždivých militaristických úborech, nebo Duncan Piermont, úchylný umělec fascinovaný raným setkáním s mumií, jehož komerčně úspěšné zrůdné „dílo" je spíše zločinem, anebo ubohé rumunské nedospělé dívenky z Moldávie, které se dostanou do rukou srbských, albánských gangů, jež z nich krutým násilím učiní otrokyne, prostitutky, kvůli zametání stop přemisťované ze země do země - předmět obrovských zisků. Pod rozvětveným a napínavým dějem, v němž se prolínají osudy řady přitažlivých, zejména ženských postav z prostředí žurnalistiky, knižního podnikání a obchodu s tím, co se módně vydává za umění, se neskrývá pouze nemilosrdná kritika nelidského světového kšeftování s nevinnými a bezmocnými dívenkami z Východu, ale pod tím je vlastně i účtování s temnými stránkami soudobého britského neoliberalismu.

KVĚT POUŠTĚ
Příběh téměř neuvěřitelný, dramatický, krutý, ale zároveň trochu jako z pohádky, neboť spěje ke šťastnému konci. Opravdu je konec šťastný? Ale od začátku: Waris, Somálka z pouště podstoupí jako statisíce jiných dívek v dětství úplnou obřízku, a když ji ve dvanácti letech chce otec provdat za starce, který za ni nabízí několik velbloudů, utíká bosá nazdařbůh pouští v naději, že najde Mogadišu, kde má babičku a příbuzné. Podaří se. Pak se dostane za služku do Londýna, a tam se po velikém strádání čirou náhodou stane tváří Pirelliho kalendáře. Kariéra světové modelky se jí sice otevírá, ale staré trauma pouštního dítěte, zmrzačeného obřízkou, trvá. Štěstí nemůže být úplné, a Waris své trauma, jež se týká statisíců podobných dívek, jako je ona, zveřejní, a z žádané modelky se stane uznávanou bojovnicí proti tomuto tmářskému barbarství.

Zdroj: 27.4.2010 Xantypa str. 133 Tipy - knihy

"