Román, na který čekaly milióny lidí na celém světě

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Dramatický milostný příběh dojímá a provokuje celé generace čtenářů a dodnes patří k nejčtenějším románům na světě. Bouřlivé manželství plné lásky, ale i nepochopení, sporů a nedorozumění... Životní peripetie hlavních hrdinů románu Odváté větrem - Scarlett a Rhetta - se staly natolik silnými a vzrušujícími, že další dva autoři se rozhodli pro jeho volné pokračovaní.


Kolo jejich osudů se teda roztočilo až třikrát. Poprvé v roce 1936 kdy vyšel román Odváté větrem. Na pokračovaní osudů Scarlett a Rhetta si však museli čtenáři počkat. V jednom případě (Scarlett, 1991) celých padesát pět let, v druhém (Rhett, 2007) až sedmdesát jedna let. Původně končil příběh románu Odváté větrem ve chvíli, kdy Rhett opouští svou ženu po tom, co ztratili dcerku, přítelkyní Melanii i vzájemnou lásku. V roce 1991 Alexandra Ripleyová přijala nelehkou úlohu oživit slavné literární postavy i prostředí, ve kterém žily, a napsala volné pokračovaní s názvem Scarlett. Kniha vzbudila velký čtenářský ohlas. Televize CBS na jejím základě dokonce natočila i seriál Scarlett.

 class=vpravoV druhém pokračovaní se Scarlett odmítá smířit s tím, že ji Rhett navždy opustil a nemá o něm žádné zprávy…Nejtěžší ranou je pro ni smrt staré černé pěstounky, která byla posledním pojivem s minulostí. Odchází do Atlanty s cílem opět se tam setkat s Rhettem. Od manžela se jí tam ale dostává pouze odmítnutí a chlad, a ačkoliv Scarlett využívá každou příležitost, aby mohla být s ním, stále se jí nedaří dosáhnout svého. Nevzdává se však a je rozhodnuta získat Rhetta za každou cenu – i kdyby ji to mělo stát život.

Do třetice se k věčně živému tématu vrací v roce 2007 americký spisovatel Donald McCaig. Dědicové autorky románu Odváté větrem si vybrali právě jeho, aby napsal román o Rhettovi. Rhett Butler vypráví klasický příběh ze svého pohledu. Kniha se hned po vydání stala bestsellerem. Rhetta poznáme jako chlapce, který vyrůstá na georgijské nížině v bohaté rodině autoritativního, rozkazovačného otce, střetneme se s ním na rodinných rýžových plantážích, jsme svědky chlapeckých bitev a silných přátelství, objeví se tu jeho nerozlučný přítel z dětství i Rhettova rázná sestra Rosemary. A potom je tu, samozřejmě, Scarlett – její život se proplete s Rhettovým a zamiluje se do něho více, než si je ochotná připustit. Nakonec vloží všechno do toho, aby naplno prožila svou lásku.

Vášnivé city, naplněné i nenaplněné sny, závan zaniknutého romantismu, politické a sociální pozadí, ale i vzpomínka na čtení starších generací, se stávají v současnosti objevem i pro nejmladší čtenáře.

"