Číňané léčí člověka, ne jen jeho tělo
MUDr. Ludmilu Bendovou pobodal před 17 lety v nemocnici muž. Lékaři bojovali několik měsíců o její život. Za to, že dnes může chodit a normálně žít, nevděčí jen jim, ale i tradiční čínské medicíně (TČM). Zaujala ji natolik, že několikrát absolvovala školení a praxi přímo v Číně.Společně s přáteli založila i Česko slovenskou SinoBiologickou společnost. Ta spolupracuje s vysokou školou tradiční čínské medicíny v Pekingu. Zve čínské lékaře, kteří u nás vyučují české kolegy i laiky. Doktorka Bendová má svou ordinaci v Praze. Autor: Petr Veselý Zdroj: STYL str. 18 Zdraví, 14.10.2008
Potlačená agrese bývá zrádná
Jiřího (53), stavaře, trápila únava, smutek a skoro až deprese. Ale i bolesti žaludku a zažívací potíže. Když ho doktorka Bendová vyšetřila, ukázalo se, že hlavním problémem muže je potlačená agrese. Nemohl otevřeně projevit své pocity v práci ani doma.Na bolesti žaludku mu pomohly relativně rychle jehličky. Lékařka se také snažila znormalizovat funkci jater. Tu stres zhoršuje velice často. Zároveň mu doporučila, aby jedl hodně vařené listové zeleniny a vynechal sladkosti, bílý cukr i bílou mouku. Podobně jako mléko a alkohol. Mléčné výrobky měl jíst jen se zeleninou.Smyslem diety bylo harmonizovat energetický vztah mezi vnitřními orgány. Muž začal cvičit taj-či, které mu pomáhalo v tom, aby se zbavil psychického napětí a nepříjemných emocí.Jeho potíže se žaludkem a trávením téměř zmizely, únava a sklon k depresím se v mírné podobě vracely jen tehdy, když začal lajdat s jídelníčkem nebo s cvičením.„Nejdůležitější pro mě bylo pochopit, že mé zdraví není problém lékaře, ale můj vlastní,“ řekl mi. „Daleko víc než on mohu ovlivnit, jestli budu zdravý, nebo nemocný. Jen musím včas vnímat varovné signály svého těla.“
Příliš mnoho ovoce a zeleniny
Bolesti ztrpčovaly Janě (33), zubní laborantce, každou menstruaci a také měla časté infekce na intimních místech, které se projevovaly výtoky. A jako by to nestačilo, objevovala se jí na tváři před měsíčky červená vyrážka. Často ji bolela i hlava.Ukázalo se, že se Jana snaží neustále hubnout a jejím nejoblíbenějším způsobem, jak zredukovat kalorie, byla konzumace velkého množství čerstvého ovoce a syrové zeleniny. Ty jsou sice zdravé, ale v rozumném množství. Z pohledu čínské medicíny si Jana zablokovala proudění energie mezi horní a dolní polovinou těla. Nahoře jí bylo moc, a proto vyvolávala například vyrážku a bolesti hlavy, dole zase málo, proto měla větší sklon k infekcím pohlavních cest.Doktorka Bendová navrhla i jí změnu jídelníčku. Žena měla jíst mnohem pestřejší stravu, luštěniny, ryby, obilniny a vařenou zeleninu. Pomocí akupunktury se snažila znormalizovat proudění energie po těch správných drahách.Nejdříve zmizely bolesti hlavy a skvrny v obličeji. Pak potíže s menstruací. Nejsložitější to bylo s poševními infekcemi.Ty se nepodařilo odstranit úplně, ale díky koupelím v bylinkách a bylinným tabletkám i probiotikům je Jana většinou udržela na uzdě. Zároveň zjistila, že její sklon k infekcím zvyšuje kromě obvyklých rizik častá konzumace sladkostí s bílým cukrem, mléčných výrobků a ovoce.
Důležité kontakty
Na adrese www.tcm.cz najdete v rubrice Praktici TČM spojení na lékaře z celé republiky, kteří čínskou medicínu praktikují. Na těchto stránkách najdete články o tom, s jakými zdravotními potížemi vám mohou pomoci.Řada zajímavých informací o TČM je v bestsellerech Na Frekvenci čínské medicíny a Od pramene čínské medicíny. Napsal je MUDr. Petr Hoffmann, který TČM sám praktikuje v Českých Budějovicích. Na internetové adrese www.patentnimedicina.cz jsou zároveň i testy, které si můžete udělat sami na sobě.
"