Arnošt Lustig dostal cenu Franze Kafky
Spisovatel Arnošt Lustig na Staroměstské radnici v Praze dostal Cenu Franze Kafky. Stal se osmým laureátem jediné mezinárodní literární ceny udílené v Česku společností, která nese jméno slavného pražského rodáka. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 23.10.2008 Arnošt Lustig s programovou ředitelkou KK Helenou Čudovou, redaktorem Jindřichem Jůzlem a PR Managerkou KK Denisou Novotnou (a Zlodějem kufrů) Arnošt Lustig s Markétou Mališovou, ředitelkou Centra Franze Kafky (na přebalu Lustigova nového románu Zloděj kufrů je její fotografie z doby, kdy jí bylo dvanáct let)
Cenu Franze Kafky uděluje společnost od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Člověk v životě potřebuje ocenění. Mám z toho velikou radost a jsem za to vděčný," řekl jednaosmdesátiletý spisovatel a pamětník mnoha tragédií, které přineslo 20. století.
Ceny si velmi váží, ale připomíná, že "úspěch je nebezpečný". "Úspěch je stejně nebezpečný jako neúspěch a zkušený autor to ví. Tak se modlí k bůžkům literatury, aby při další knížce měl úspěch znovu. Každý autor se musí snažit (vždy) novou knihou začínat znovu," řekl spisovatel.
Arnošt Lustig s pražským primátorem Pavlem Bémem
"Jsem rád z té ceny, jsem rád, že jsou u toho ty prachy, rozdělím je mezi své nejbližší, aby se z nich také mohli těšit. A budu se těšit na další - knihu i cenu," řekl vesele. Přestože bojuje s těžkou nemocí, má mnoho plánů. V těchto dnech vychází jeho próza Bílé břízy, jež je novou verzí novely Bílé břízy na podzim z roku 1966. Lustig říká, že má potřebu některé své texty po čase doplnit, protože mu v nich najednou něco chybí. V tomto příběhu se mu zdálo, že čtenář nemusí dostatečně chápat hrdinčiny pohnutky a věřit jim, proto jej dopsal.
U příležitosti udělení Kafkovy ceny Lustigovi vychází také jeho rozhovor s ředitelkou Společnosti Franze Kafky Markétou Mališovou. Drobná knížka se jmenuje O ženách a pokračuje v ní řada, v níž se spisovatel zamýšlí nad různými tématy. Předcházely jí úvahy na téma literatura a následovat mají zamyšlení nad spisovateli či záhadami v životě.
V příštím roce by měla vyjít Lustigova biografie, na které pracuje již přes rok s publicistou Františkem Cingrem. Se svým synem, režisérem a scenáristou Josefem Lustigem, připravuje televizní dokument, v němž své vnuky provádí po místech, kde byly koncentrační tábory.
Společnost Franze Kafky vznikla v roce 1990 a Lustig je s ní spojen od jejího počátku - je jejím čestným předsedou. O udělení ceny ale rozhoduje mezinárodní porota na základě nominací svých členů, uvedla dnes Mališová. Cenu společnost udílí ve spolupráci s městem Prahou.
O autorovi:
Arnošt Lustig (1926) patří k nejvýznamnějším světovým spisovatelům zabývajícím se tématem holocaustu. Narodil se v Praze a po vyloučení z měšťanky (z rasových důvodů) se učil krejčím. V roce 1942 byl deportován do terezínského ghetta, prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald a v dubnu 1945 uprchl z pochodu smrti do Dachau. Po válce se věnoval žurnalistice, v druhé polovině čtyřicátých let opakovaně pobýval jako reportér v Izraeli. V průběhu padesátých a šedesátých let vystřídal několik zaměstnání, v roce 1968 emigroval přes Itálii a Izrael do USA. Působil na několika amerických univerzitách, vyučoval scenáristiku, film a literaturu; v roce 1978 byl na washingtonské American University jmenován profesorem. Již od svých prvních próz, soustředěných v povídkových sbírkách Noc a naděje (1957) a Démanty noci (1958), píše Lustig příběhy, v jejichž centru stojí obyčejné, zdánlivě nehrdinské lidské charaktery konfrontované s mezní životní situací v koncentračních táborech. Válečnou tematiku neopouští ani ve svých rozsáhlejších, psychologicky laděných textech Můj známý Vili Feld (1961) a Dita Saxová (1962). Po klíčové novele Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964) následovala řada dalších významných děl: Bílé břízy na podzim (1966), Miláček (1969), Nemilovaná (1978). V posledních letech vydal romány Nemáme na vybranou (2007) a Kamarádi (2008) či povídkové soubory Od rána do večera (2006) a Modrý den (2008). Mnohé z Lustigových prací se dočkaly televizních a filmových adaptací. V říjnu 2008 obdržel v Praze Cenu Franze Kafky.
"