Grishamův Společník zaujme napětím, ale i právnickým prostředím

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Ještě než americký bestsellerista John Grisham zveřejní všech svých třiadvacet knih v elektronické podobě, což oznámil v půli března jeho vydavatel, můžeme si na papíru přečíst jeho Společníka. Stojí za to, a to nejen kvůli barvitému ději.


Tím společníkem je brilantní a výborně vypadající student práv Kyle McAvoy. Počítá s tím, že než se vrhne do právnického byznysu, stráví nějakou dobu pomocí chudým či zneužívaným nebo životnímu prostředí. Jednak se to podle jeho názoru sluší, jednak by mu univerzita odpustila splacení 61 tisíc dolarů studentského úvěru.
Vyděrači, kteří Kylea dostanou do rukou, mají jiný názor: musí se zaměstnat (za skvělé peníze) u největší právnické firmy na světě a donášet jim informace, jež potřebují. Kyle má totiž hříšek: kdysi na jednom flámu dva jeho kamarádi znásilnili totálně opilou kolejní rozhoďnožku. Kyle se sice akce přímo nezúčastnil, ale na videu, které ji zachytilo, je vidět, jak přihlíží.
A rozvíjí se děj, napínavý a výborně gradovaný, jak je u Grishama zvykem. Stručné charakteristiky, rychlé dialogy, akce střídá akci. Ale to by na sedmdesát procent nestačilo. Na Společníkovi je totiž nejsilnější ne vlastní, byť atraktivní příběh, ale popis právnického prostředí, v němž se Kyle pohybuje.
Jeho firma sice třeba pořádá piknik, který "měl podpořit dobré vztahy a dokázat, že firmě skutečně záleží na tom, aby se její zaměstnanci také bavili. Účast byla povinná." Ale jinak ty své mladé společníky, doufající, že se stanou plnohodnotnými partnery, bezohledně štve. Večery, noci, víkendy – to je nezajímavé, spát se dá i pár hodin v kanceláři. Kdo to nezvládá, může jít.
Až se člověk po přečtení diví, že ještě někdo chce studovat práva. Ale věřme, že Grisham přehání.

zdroj: Alena Slezáková, MFD, iDNES

"