Kubánská autorka píše o dospívání na ostrově svobody""

Aktuality a zajímavosti Knižní klub | 13. srpna 2010

Pohled na režim Fidela Castra formou deníčku mladé dívky přináší kniha kubánské autorky Wendy Guerrové Všichni odcházejí, která vychází v češtině. Básnířka a prozaička z Kuby na rozdíl od mnoha krajanů neodešla - říká, že zůstává i proto, aby mohla psát o tom, co se na ostrově děje. Tisková konference s Wendy Guerra v Institutu Cervantes, zleva Jindřich Jůzl Wendy Guerra a Denisa Novotná Autogramiáda Wendy Guerra v Luxoru Wendy Guerra

Přečtěte si také rozhovor s touto autorkou !!!!

Nemám žádné předsudky vůči lidem, kteří o Kubě píší a žijí jinde, ale já bych chtěla psát zprávu o té zemi jako jedna z 12 milionů jejích obyvatel, řekla dnes Guerrová novinářům. V Praze je poprvé, k české kultuře má vztah mimo jiné přes romány Milana Kundery či české animované filmy. "Knihy Kundery nám rodiče ukazovali, když neznali odpovědi na naše otázky," řekla. Tím, že nyní vychází česky její prozaická prvotina, se podle ní uzavírá jistý cyklus. "Myslím, že v životě nic není náhoda," dodala.

Kniha Všichni odcházejí vypráví o tom, jak autorka přežila dětství a dospívání na současné Kubě. Je fiktivním deníčkem, ale do značné míry obsahuje autobiografické prvky.

Jako dítě žila Nieve s nekonformní matkou a jejím přítelem. Šťastné dny dětství končí ve chvíli, když se objeví její biologický otec a dostává ji do péče. Otec alkoholik ji odváží na venkov a týrá ji, vězní, nedává jí najíst, zakazuje jakýkoli kontakt s matkou. Až když se záměrně sama zraní, je otci odejmuta.

V druhé polovině 80. let se Nieve vrací s matkou ho Havany - v době, kdy se tisíce Kubánců uchylují na peruánskou ambasádu a dožadují se práva opustit zemi. Téměř dospělá Nieve se seznamuje s malířem Osvaldem, který odjíždí do Francie a slibuje jí, že za ním bude moci brzy přijet. Osvald odchází stejně jako mnoho dalších, ve střední a východní Evropě tehdy padá jeden režim za druhým.

Kniha Všichni odcházejí přináší portrét komunistického "skanzenu" od konce 70. do začátku 90. let. Vedle popisu ryze intimních vztahů k matce či milenci nechybí ani politická rovina: Nieve se s Castrovou mocí střetává na každém kroku.

Wendy Guerrová se narodila v roce 1970 v Havaně, kde absolvovala filmovou a televizní režii, studovala i balet. Přispívala do různých časopisů, její texty byly publikovány v řadě antologií. Na konci 80. let debutovala básnickou sbírkou Temná tribuna. Kniha Všichni odcházejí vyšla v roce 2006 a získala první cenu za román významného španělského nakladatelství Bruguera. Dosud byla přeložena do sedmi jazyků.

Zdroj: Zpravodajství ČTK, 20.5.2008

"