Francouzky kalorie nepočítají

Rozhovory Knižní klub | 13. srpna 2010

S MIREILLE GUILIANO, autorkou úspěšných knih o životním stylu, jsem se sešla v salonku pařížského hotelu Ritz. Povídaly jsme si o Francouzkách, tajemství jejich štíhlé postavy, eleganci i životní filozofii. Můžete se jím inspirovat i vy.


Když jsem se připravovala na náš rozhovor, přemýšlela jsem, jestli nebudu zklamaná, až se s autorkou slavných knih sejdu tváří v tvář. Třeba vůbec nebude tak šik, jak se mi z jejích knih zdá... Najednou seděla naproti mně. Oblečená v přírodních barvách, v blůzce s decentními volány. Na krku několik řad perel. Čekala jsem, že bude mít červenou rtěnku, ale její make-up byl takřka neznatelný. Vytvářel jen dokonalou pleť. Po našem setkání jsem si uvědomila, že jsme se vůbec nebavily o věku. Ani já jsem nepřemýšlela nad tím, kolik jí je. Když jsem později zjistila, že jí je třiašedesát, nemohla jsem uvěřit.

Jste autorkou bestsellerů Francouzky netloustnou a Francouzky umí žít. Poradíte i Češkám, co dělat, aby stejné rčení platilo také pro ně?

Francouzky jedí menší porce, ale víc druhů potravin. Vyhýbají se chlebu a pečivu. A když jedí, soustředí se na jídlo. Rozhodně by u jídla nekoukaly na televizi. Chodí hodně pěšky, snaží se nejezdit na krátké vzdálenosti autem a ignorují výtah. Vždy požadují kvalitní věci, ať se jedná o pravé šampaňské, nebo parfém. Francouzky si htaké užívají svůj šálek kávy. A je to chvíle, kdy je nic nevyruší. Myslíte, že to nemůžete zkusit také?

To je to opravdu tak jednoduché?

Není. Ale není to zase tak složité. Můj manžel je Američan, žijeme v USA. Když jsem si jen tak pro sebe srovnávala rozdíl mezi Američankami a Francouzkami, přišla jsem na to, že americké ženy si už rovnou dělají s jídlem problém – ještě nad talířem počítají kalorie a mají výčitky. Tohle by Francouzka nikdy neudělala. Je totiž od dětství vedená k tomu, aby uměla ocenit kvalitu. To se ale může naučit každá žena. Víte, co je největší problém? Lidé nedokážou navázat s jídlem vztah. Nechápou rozdíl mezi „jím proto, abych žila“, a „žiju, abych jedla“. Jídlo ovlivňuje všechno kolem nás a všude nás obklopuje – na ulici, na letištích, v obchodech, neustále. I to přispělo k tomu, že většina lidí nad jídlem nepřemýšlí. Nejdůležitější věc je tedy upravit svůj vztah k jídlu.

A není to spíš tak, že Francouzky mají štíhlost v genech?

Ne, tím to opravdu není. DNA v tom nehraje rozhodující roli. Francouzky se jen umí lépe ovládat. Zajímají se o jídlo a dovedou ocenit kvalitu. Ale jak už jsem řekla, jsem přesvědčená, že se to může naučit každá žena.

Francouzská kuchyně je pověstná výbornými, ale tučnými sýry a bílými křupavými bagetami. Co tedy Francouzky jedí, když, jak říkáte, se vyhýbají pečivu?

Tajemství štíhlosti Francouzek není v počítání kalorií. Možná, že některé Francouzky ani nevědí, co slovo kalorie znamená. Podstatné totiž je, abyste se cítila dobře ve své kůži. To je celé tajemství. Myslím, že žádná Francouzka by dobrovolně nedržela dietu. Ale čas od času si dopřeje detox. Třeba jen jeden den. A umějí odolávat svodům. Neznám Francouzku, která by nezbožňovala čokoládu. Ale jsme dospělé, a musíme si uvědomit, že nemůžeme sníst celou tabulku. Ostatně – ke spokojeným smyslům stačí jen pár kostiček.
h
Co je nejdůležitější pro krásu?

Voda! Ve Francii dostanete vodu v každé restauraci zcela automaticky. Nepotrpíme si na speciální minerálky, stačí nám karafa vody z kohoutku. A já navíc doporučuji ještě dvě velké sklenice vody před spaním a ráno po probuzení. Po pár týdnech uvidíte změnu. To je opravdu zaručený recept. Voda udělá mnohem lepší službu než drahé krémy. Budete mít hladkou vypnutou pleť, zářivější vlasy, a celkově se budete cítit lépe. Voda je totiž esence života, prospěje vám, když na to nebudete zapomínat.

Co by nemělo chybět v šatníku žádné ženy?

Podstatné je, abyste jako základ šatníku zvolila kvalitní věci. Kvalita však nemusí znamenat, že půjde o drahé kousky, spíš nadčasové. Můžete je nosit celoročně a několik let. Tmavé sako, kalhoty, svetr, pouzdrové šaty či sukně... Ale musí být z kvalitních materiálů. Zbytek věcí ve vaší skříni pak můžete volně doplňovat podle právě aktuálních trendů. U základních věcí šatníku doporučuji střídmost v barvách – lepší jsou neutrální barvy typu námořnická modř, černá či béžová, které sluší všem. Než žena najde svůj styl, chce to svůj čas. Trpělivost ale opravdu přináší růže.

Jaký styl máte ráda vy osobně?

Miluju šátky a šály. Hodně cestuju a myslím, že je to univerzální část šatníku, kterou můžu používat na tisíc způsobů. To nepřeháním – vždyť šátek se dá uvázat na hlavu, na krk, kolem pasu, na kabelku... a pokaždé jinak. Mám v tom praxi. Správně uvázaný šátek dokáže model neuvěřitelně ozvláštnit. Ale každý může najít zálibu v něčem jiném. Díky kvalitnímu šátku můžu i levné kousky oděvu změnit ve stylový šik model. To mě naučila moje maminka, která musela hodně šetřit, ale chtěla vypadat hezky. Pro spoustu žen to můžou být třeba džíny. Ty já nikdy nenosím, nepatří k mému stylu.

Jakých chyb v oblékání si všímáte na ženách na ulici nebo v restauraci?

Neznají svou velikost. Oblékají si buď příliš úzké modely, nebo naopak velké, které jim nepadnou. Nevědí, jaké barvy jim sluší, a které ne. Další velkou chybou je příliš výrazné líčení, zejména hodně make-upu. Kupují si boty, v nichž neumí chodit.

Vy sama máte nějaký rituál, něco, bez čeho se neobejdete?

Cvičím jógu a chodím pěšky. A taky snídám! To bych ráda zdůraznila. Mrzí mě, že si pořád ještě hodně lidí neuvědomuje, že snídaně je nejdůležitější denní jídlo. Když se dobře nasnídáte, budete celý den v pohodě.

Máte nějaký jednoduchý způsob, jak zvýšit sebevědomí?

Můžu to říct francouzsky? Connais-toi toi-me^me! Tedy poznejte sama sebe !!!

"